Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w piśmie kierowanym do wicepremiera Jarosława Gowina apeluje o odblokowanie branży beauty i pilne udzielenie rządowego wsparcia dla firm zamkniętych mocą ostatniego rozporządzenia.
Przypomnijmy, że od 27 marca nie mogą funkcjonować m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także studia tatuażu i piercingu. W ocenie Adama Abramowicza – Rzecznika MŚP -, rząd w chwili podjęcia decyzji o lockdownie danej branży powinien skierować do niej natychmiastową pomoc.
Rzecznik MŚP wnosi o otwarcie salonów urody i pilne wsparcie branży beauty
W wystosowanym do Jarosława Gowina piśmie Abramowicz apeluje o otwarcie branży beauty, która mimo braku lockdownu od maja ubiegłego roku i tak znajdowała się w trudnej sytuacji. Rzecznik wskazał bowiem, że salony urody z uwagi na brak imprez masowych utraciły w tym czasie znaczną część dochodów.
Rzecznik MŚP zauważył jednocześnie, że salony urody, nie mogą generować aktualnie żadnego dochodu, jak ma to np. miejsce w branży gastronomicznej, która może zaoferować np. dostawę zamówień na wynos.
Nie tylko polscy restauratorzy mówią Veto. W innych krajach przedsiębiorcy także się buntują
Abramowicz podkreślił także, że wsparcie dla zamkniętych firm powinno zostać udzielone im niezwłocznie i być dostosowane do sytuacji firm. Rzecznik wskazał tutaj m.in. włączenie danych kodów PKD do tarczy branżowej, a także możliwość umorzenia całej subwencji z tarczy finansowej PFR 1.0 przez zamknięte firmy.
– Należy zwrócić uwagę, że salony fryzjerskie, kosmetyczne czy tatuażu zawsze były miejscami, w których szczególnie troszczono się o wysoki standard sanitarny. Epidemia jedynie wzmocniła obowiązujące już wcześniej reżimy, do których to stosowała się zdecydowana większość przedsiębiorców. Rozumiejąc argumenty mówiące o trudnej sytuacji w jednostkach ochrony zdrowia należy, tak szybko, jak to będzie możliwie, ponownie otworzyć branże w reżimie sanitarnym
– pisze Abramowicz w liście adresowanym do Jarosława Gowina i dodaje, że dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli wrócić do pracy, a budżet państwa nie zostanie narażony na koszty związane z lockdownem branży.
Nie tylko salony urody potrzebują pomocy
Adam Abramowicz zauważył także, że branża beauty to sektor ściśle powiązany z innymi firmami. Wskazał tutaj przede wszystkim dostawców kosmetyków i artykułów toaletowych. Abramowicz uważa, że wsparcie powinno być zatem kierowane także do tych kodów PKD:
- 47.75.Z – Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (sprzedaż kosmetyków w salonach)
- 47.99.Z – Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (sprzedaż kosmetyków w salonach)
- 46.45.Z – Sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków (sprzedaż kosmetyków w salonach; ściśle powiązany łańcuch dostaw)
- 46.90.Z – Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (sprzedaż kosmetyków w salonach; ściśle powiązany łańcuch dostaw).
Czytaj dalej:
- Premier deklaruje pomoc dla zamkniętych firm. Zwolnienie z ZUS i postojowe przedłużone
- Składki ZUS opłacimy BLIKIEM? Zakład szuka operatora płatności elektronicznych
- Czy będzie Tarcza Finansowa 3.0? Jest decyzja Polskiego Funduszu Rozwoju
Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.