Mały ZUS plus 2021 do kiedy zgłoszenie. Mały ZUS plus to „opcja”, dzięki której przedsiębiorcy o przychodach nieprzekraczających 120 tys. rocznie mogą płacić niższe składki. Do kiedy złożyć wniosek i kto może skorzystać z małego ZUS plus?
Od 1 lutego 2020 r. właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą korzystać ze specjalnego prawa do tzw. Małego ZUS plus. Ci, którzy chcą skorzystać z niego w 2021 roku, muszą pamiętać, aby złożyć stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych także w tym roku.
Mały ZUS Plus dla kogo niższe składki?
Przede wszystkim: „Mały ZUS plus to rozwiązanie, które uzależnia wysokość składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskiwanego przez przedsiębiorcę dochodu”. Sposób wyliczania składek przy małym ZUS plus znajdziesz w tym artykule.
Mały ZUS plus przeznaczony jest przede wszystkim do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nie skorzystają z niego zatem spółki prawa handlowego.
Jako że mały ZUS plus zależny jest od osiągniętych przez przedsiębiorcę dochodów, oznacza to, że nie możemy przekroczyć pewnego progu ich wysokości. Zgodnie z ustawą wynosi on 120 tys. zł rocznie. Co więcej, aby móc skorzystać z małego ZUS plus, przedsiębiorca w roku ubiegłym (zakładamy 2020 r.) musiał prowadzić działalność przez okres co najmniej 60 dni.
Warto dodać także, że z małego ZUS plus nie mogą skorzystać osoby, które rozliczały się na zasadzie karty podatkowej i jednocześnie korzystały ze zwolnienia z podatku VAT.
Mały ZUS plus 2021 r. Do kiedy zgłoszenie?
Mały ZUS plus w życie wszedł 1 lutego 2020 r. Zgłoszenia do objęcia nową ulgą można było składać zaś do 2 marca 2020 r. W tym czasie – jak relacjonowała prezes Zakładu – skorzystało z niego 281 tys. przedsiębiorców.
Kilka dni temu w rozmowie z ISBNews do kwestii małego ZUS plus odniósł się także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.
– Mamy za sobą pierwszy rok funkcjonowania Małego ZUS-u Plus, czyli uprawnienia do niższego, proporcjonalnego ZUS dla mniejszych firm. W tym roku z tego rozwiązania korzystało ponad 280 tys. firm. Spodziewamy się, że w przyszłym roku liczba ta utrzyma się na zbliżonym poziomie – preferencja obejmie zapewne od 280 do ponad 300 tys. firm – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Niedużak dodał także, że łączny oszczędności z tytułu małego ZUS plus dla przedsiębiorców mogą sięgnąć miliarda złotych. Urzędnik przypomniał jednocześnie, że wysokość składek przy korzystaniu z małego ZUS plus, ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury.
Polecany temat: Zwolnienie ze składek ZUS
– Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze – podkreślił wicemnister.
Aby skorzystać z małego ZUS plus w 2021 roku, zgłoszenie należy złożyć w ZUS za pomocą specjalnego wniosku, nie później niż do końca stycznia 2021 r. Ważne, aby dochować tego terminu. W przeciwnym wypadku ZUS odmówi ulgi mały ZUS plus.
Z wnioskiem o interwencję #rzecznikMŚP zgłosił się #przedsiębiorca, któremu #ZUS odmówił prawa do ulgi #MałyZUSplus, argumentując decyzję przekroczeniem terminu zgłoszenia.@AdamAbramowicz1 @JacekCieplak_ #interwencja #Poznań #MŚP #biznes
Więcej ➡️ https://t.co/mDkl7P2IrY pic.twitter.com/s00QWE60It
— Biuro Rzecznika MŚP (@RzecznikMSP) November 17, 2020
Prócz samego terminu ważne jest także spełnienie warunków dotyczących obrotów oraz okresu prowadzenia działalności gospodarczej (minimum 60 dni). Więcej o mały ZUS plus przeczytasz na stronach primenews.pl lub na gov.pl.
Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.