Na poniedziałkowym posiedzeniu Senat przyjął projekt Ustawy znoszącej zakaz handlu w niedzielę. Ten trafi teraz pod najbliższe posiedzenie Sejmu. Jeśli posłowie zagłosują za jego przyjęciem, już niedługo będziemy mogli robić zakupy także w niedziele.
O zdjęciu zakazu handlu w niedziele apelują od tygodni już nie tylko przedsiębiorcy, ale także coraz liczniejsza grupa związkowców. Z ostatnich badań opinii publicznej wynika także, że za zniesieniem wprowadzonego kilka lat temu obostrzeniu jest również coraz więcej Polaków. Kwestię poluzowania lub całkowitego zdjęcia zakazu handlu w niedzielę – zwłaszcza w dobie pandemii – poruszali także ostatnio niektórzy posłowie.
Poniedziałkowe posiedzenie Senatu dotyczyło głównie tzw. ustawy covidowej. Izba przyjęła ją, zgłaszając jednocześnie 41 poprawek. Co istotne za jej przyjęciem głosowało aż 92, z 94 obecnych senatorów.
PILNE❗️
Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy dot. COVID-19 wraz z 41 poprawkami.🟢ZA:92
🔴PRZECIW:1
⚪️WSTRZYMAŁO SIĘ:1 pic.twitter.com/Xfbjm7ZLzB— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) October 27, 2020
Zakaz handlu w niedzielę. Senat przegłosował projekt Ustawy
Senatorowie głosowali także nad zaproponowaną przez nich Ustawą dotyczącą zdjęcia w czasie pandemii oraz w 90 dni po jej zakończeniu zakazu handlu w niedzielę.
W ustawie, za którą głosowało 45 senatorów, znalazł się zapis, w świetle którego osoba pracująca musiałaby mieć co najmniej dwie wolne niedziele w ciągu 4 tygodni. Oznacza to, że co drugą niedzielę w miesiącu nie mogłaby podejmować pracy.
PILNE ❗️
Senat skierował do Sejmu projekt ustawy znoszący zakaz handlu w niedzielę w stanie epidemii oraz w okresie 90 dni po jego zakończeniu. Osoba pracująca w niedzielę będzie miała wolne przez co najmniej 2 niedziele w ciągu 4 tygodni.
🟢ZA:45
🔴PRZECIW:43
⚪️WSTRZYMAŁO SIĘ:0— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) October 27, 2020
Przeciw ustawie było 43 senatorów. Żaden z obecnych nie wstrzymał się z oddaniem głosu. Projekt ustawy został skierowany do Sejmu, który pochyli się nad nią – a przynajmniej z uwagi na pogarszające się nastroje przedsiębiorców powinien – na najbliższym posiedzeniu.