Tarcza branżowa. Rząd wesprze przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami

– Wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte obostrzeniami, które wprowadzamy, chcemy, żeby zostały również objęte naszym programem wsparcia. – powiedział Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

Premier zaznaczył, że wprowadzane przez rząd restrykcje dotykają przede wszystkim branż usługowych. Morawiecki wymienił tutaj m.in. usługi gastronomiczne, branżę rozrywkową oraz sektor fitness. I to właśnie te firmy mają liczyć na rządową pomoc.

Premier odniósł się także do sektora handlu, wskazując na punkty detaliczne. Jak podkreślił, one także cierpią na wprowadzanych przez rząd obostrzeniach np. dotyczących ilości osób w placówkach.

Tarcza branżowa. Jakie wsparcie dla przedsiębiorców?

Branże, które wymienił Mateusz Morawiecki, będą mogły liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz mikrodotacje w wysokości 5 tys. zł, czyli te same instrumenty, które wdrożone zostały w podczas wiosennego lockdownu.

Dodatkowo rząd zdecydował się na zdjęcie z przedsiębiorców konieczności uiszczania tzw. opłaty targowej na okres całego 2021 roku z jednoczesną rekompensatą dla samorządów.

Aby właściciele firm mogli skorzystać oferowanego przez rząd wsparcia, będą musieli wykazać 40-procentowy spadek obrotów do analogicznego miesiąca w 2019 r. Wdrażane instrumenty miałyby dotyczyć listopada, jednak – co podkreślił premier – jeśli rządowe restrykcje będą przedłużane, „w odpowiednim czasie będą podjęte odpowiednie decyzje”, żeby wsparcie dostępne było dla wszystkich przedsiębiorców”. Nie wykluczone jest przedłużenie pomocy o kolejne miesiące.

Sprawdź także

Wartość pomocy adresowanej do ponad 200 tys. przedsiębiorców zatrudniających przeszło 372 tys. pracowników Morawiecki szacuje na ok. 1,8 mld zł.

Czytaj więcej