Mikro tarcza dla turystyki uchwalona kilka dni temu przez sejm, została podpisana właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sprawdzamy co nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19 wniesie dla firm z sektora.
Szeroko komentowana nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19 ma za zadanie chronić i wspierać przedsiębiorców z branży turystycznej w kolejnych miesiącach pandemii COVID-19. Przez wprowadzane mniejsze, bądź większe restrykcje oraz z uwagi na ogólne pogorszenie nastrojów zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, firmy z branży turystycznej cierpią cały czas. Wielu przedsiębiorców wciąż nie może prowadzić działalności na skalę porównywalną z tą sprzed pandemii. Inni – a są ich tysiące – nie prowadzą działalności praktycznie wcale.
Mikro tarcza dla turystyki ratunkiem dla firm w kryzysie?
Mikro tarcza, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w dniu wczorajszym ma za zadanie chronić firmy z sektora przed upadłościami. Nowelizacja ustawy zakłada przedłużenie zwolnienia z ZUS i dalszą wypłatę świadczenia postojowego. Branża apelowała co prawda o większe możliwości wsparcia, ale rząd nie przychylił się do nich podczas rozmów. Informowała o tym także minister Jadwiga Emilewicz jeszcze w wakacje.
NIE PRZEGAP! ZUS kontroluje przedsiębiorców. Za wyłudzenie postojowego grozi 8 lat więzienia
Dzięki senackim poprawkom przedsiębiorcy zyskali dodatkowy miesiąc, którym objęte będą zwolnienia z ZUS oraz niższy o 5 proc. wymagany spadek obrotów. Przypomnijmy bowiem, że pierwsza wersja mikro tarczy zakładała wymagany 80-procentowy spadek obrotów, aby firma mogła skorzystać z rozwiązań pomocowych. Aktualnie stanęło na 75 proc, co – wg. wielu przedsiębiorców – jest i tak zaporowym kryterium.
Mikro tarcza dla turystyki – dwa fundusze wpierające
Ostatecznie prócz wspomnianych powyżej rozwiązań, w mikro tarczy dla turystyki pojawiły się także dwa fundusze, które mają wspierać firmy w kolejnych latach. Pierwszy z nich Turystyczny Fundusz Zwrotów ma być odpowiedzialny za wypłatę zwrotów dla tych klientów, którzy odmówili przyjęcia voucherów na inne imprezy turystyczne organizowane w późniejszym – popandemicznym – czasie.
Firmy, które skorzystają z funduszowych pieniędzy, będą musiały je zwrócić w terminie 72 miesięcy, począwszy od kwietnia 2021 r. Budżet Turystycznego Funduszu Zwrotów to 300 mln zł.
Drugim z „pomocowych” funduszy określonych w mikro tarczy dla turystyki jest Turystyczny Fundusz Pomocowy. Skarb Państwa nie dołoży do niego złotówki. Środki, które go zasilą, mają pochodzić bowiem ze składek firm z branży. Fundusz ma być swego rodzaju reasekuracją na wypadek „poważnych kłopotów” rynku.
Dołącz do Bizme.pl na Facebook lub Twitter i wspieraj redaktorów – przedsiębiorców swoją obecnością!