Dziś wchodzą w życie przepisy zawarte w ustawie o tzw. Polityce Nowej Szansy. Dzięki nim przedsiębiorcy, którzy ucierpieli przez pandemię koronawirusa, a ich firmom grozi bankructwo, otrzymają zróżnicowane wsparcie rządowe. Pula przeznaczona na ten cel to 120 mln zł na 10 lat.
Ustawa wchodząca dziś w życie podpisana została przez prezydenta Andrzeja Dudę dokładnie dwa tygodnie temu. Dzięki niej przedsiębiorcy, którzy znaleźli się (lub znajdą) w sytuacji zagrażającej ich firmom, będą mogli liczyć zarówno na pomoc finansową, jak i ekspercką.
Operatorem wsparcia w ramach Polityki Nowej Szansy jest Agencja Rozwoju Przemysłu. – Zasady udzielania wsparcia opierają się o Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych, które znajdują się w trudnej sytuacji.
Ostatnie dane gospodarcze, m.in. dot. produkcji przemysłowej, która nieznacznie wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, dają nam podstawy do umiarkowanego optymizmu, jeśli chodzi o wychodzenie polskiej gospodarki z obecnej sytuacji wywołanej pandemią. Z jej skutkami będziemy się jednak borykać jeszcze długo, a osłonie przedsiębiorców w tym czasie służyć będzie m.in. właśnie ustawa dot. Polityki Nowej Szansy.
– mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Polityka Nowej Szansy – długofalowa pomoc dla przedsiębiorców
Dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju ustawie, przedsiębiorcy przechodzący kryzys będą mogli liczyć na długofalową pomoc rządu. Wsparcie to będzie miało zarówno charakter finansowy, jak i ekspercki (przy realizowaniu planów naprawczych) – mówi Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.
Polityka Nowej Szansy to wparcie adresowane do przedsiębiorców, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęli przed groźbą likwidacji. Rozwiązania przewidziane w ustawie obejmą wyłącznie działania restrukturyzacyjne lub wesprą firmę finansowo w związku z realizowaną restrukturyzacją.
Na wsparcie w ramach Polityki Nowej Szansy liczyć mogą firmy z sektora MŚP, ale także duże przedsiębiorstwa. Jak przekonuje Ministerstwo Rozwoju obowiązki przedsiębiorców chcących ubiegać się o wsparcie zostały maksymalnie uproszczone. Wsparcie finansowe udzielane będzie w formie pożyczek.
– Polityka Nowej Szansy i przyjęta w jej ramach ustawa o pomocy publicznej stanowi odpowiedź na występujące na rynku ograniczenia związane z finansowaniem przedsiębiorstw będących w kryzysie, w tym również spowodowanych przez epidemię Covid-19, mających jednak potencjał do dalszego rozwoju. Środki pochodzące z tej ustawy można jednocześnie łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej.
– dodaje Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Dołącz do społeczności przedsiębiorców (Facebook) i bądź na bieżąco. Jesteśmy też na Twitterze.