Bezrobocie w Polsce lipiec 2020. Ministerstwo podało dane

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało dziś o lipcowej stopie bezrobocia w Polsce. W ocenie resortu wyniosło ono dokładnie tyle co w czerwcu, czyli 6,1 proc.

Bezrobocie w Polsce lipiec 2020 bez zmian

MRPiPS poinformowało dziś o prognozowanej stopie bezrobocia w Polsce w lipcu 2020 r. Jak napisano w komunikacie:

Ze wstępnych danych resortu pracy wynika, że w lipcu stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc. Lipiec to pierwszy miesiąc od wybuchu pandemii, kiedy nie odnotowano wzrostu tego wskaźnika.

Resort szacuje, że najbliższe miesiące przyniosą wyhamowanie dynamiki wzrostu bezrobocia, przy czym jednocześnie zakłada jego czasowe zwiększenie z uwagi na okresy wypowiedzeń w firmach i zakończenie sezonu letniego.

Zdaniem ministerstwa w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu bezrobocia rejestrowanego wyhamowuje, choć prawdopodobny jest zwiększony napływ bezrobotnych po upływie okresu wypowiedzeń i zakończeniu sezonu letniego.

– podano w komunikacie.

Bezrobocie w lipcu w podziale na województwa

Ministerstwo podało także dane dotyczące bezrobocia w ujęciu poszczególnych województw. Najlepiej sytuacja wygląda w Wielkopolsce (3,7 proc.), najgorzej zaś w woj. warmińsko-mazurskim. Tam stopa bezrobocia w lipcu przekroczyła 10 proc. Znacznie powyżej średniej bezrobocie kształtuje się także na Podkarpaciu (9 proc.), w kujawsko-pomorskim (8,7 proc.), świętokrzyskim (8,6 proc) i lubelskim (8,1 proc.). Także zachodniopomorskie i podlaskie nie wypadają najlepiej. W obu województwach stopa bezrobocia zdecydowanie powyżej średniej.

Sprawdź także

Minister Marlena Maląg w odpowiedzi dla PAP uznała, że sytuacja na rynku pracy w Polsce zaczyna się stabilizować.

Po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować. Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły.

Aktualnie, ze wstępnych wyliczeń w Polsce jest około 1 milion 32 tys. bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i bądź na bieżąco.

Czytaj więcej