Płatność okiem za bilet Wrocław

Pierwszy na świecie przewoźnik wdraża płatność okiem za bilet. I to w Polsce

Dzięki nawiązaniu współpracy z rodzimym fintechem PayEye, pasażerowie MPK Wrocław mogą już płacić za bilet okiem. Opcja dostępna jest, póki co wyłącznie Biurze Obsługi Klienta, jednak to spory krok w wykorzystaniu biometrii w naszym kraju.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że moskiewskie metro od grudnia testuje rozwiązanie, które pozwoli na płatność twarzą za przejazd metrem. Dzięki podejściu do kamery bramka otworzy się automatycznie, a opłata za przejazd zostanie pobrana z naszego konta.

W podobną stronę – wykorzystując biometrię – poszła właśnie spółka MPK Wrocław – lokalny przewoźnik, który umożliwił dokonanie płatności za bilet okresowy tęczówką oka.

Płatność okiem za bilet Wrocław. MPK rozpoczyna współpracę z PayEye

Rozwiązanie, które wdrożył właśnie MPK Wrocław, czyli płatność okiem za bilet dotyczy niestety wyłącznie opłaty dokonywanej w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy. Prusa 75-79. Korzystając z biometrii, zapłacić możemy do tego jedynie przy zakupie biletów okresowych (np. miesięcznych) lub podczas regulowania należności wynikających z przejazdu bez ważnego biletu.

Do planów Moskwy jak widać jeszcze daleko, jednak wdrożenie możliwości płatności okiem w każdym autobusie czy tramwaju wiązałoby się z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi. W przypadku moskiewskiego metra sytuacja jest nieco prostsza, z uwagi na to, że wykorzystane w tym celu mają być zainstalowane wcześniej kamery, a stacja metra, to jednak nie to samo co np. pojedynczy autobus.

Czytaj także: Paczki z Aliexpress odbierzemy już w automacie. Póki co jednak tylko w Warszawie

Dla wszystkich klientów, którzy będą chcieli skorzystać z płatności okiem za bilet we Wrocławskim MPK, firma przygotowała dodatkowy upominek – zwrot 50 zł w przypadku pierwszej płatności za pomocą usługi PayEye. Aby skorzystać ze zwrotu, należy dokonać wcześniej rejestracji na stronie payeye.com i udać się do Biura Obsługi Klienta MPK Wrocław.

Usługa płatności okiem wdrożona została już w 120 punktach we Wrocławiu. Jest dostępna m.in. w restauracjach, Aquaparku, lodowisku przy Stadionie Wrocław, stacjach benzynowych, myjniach samochodowych oraz jednym z hoteli.

płatność okiem za bilet wrocław
MPK Wrocław udostępnia możliwość płatności okiem za bilet. Foto Prime News mat. pras. PayEye

Po zakończeniu okresu pilotażowego, który realizowany jest na terenie Wrocławia i okolic, Spółka PayEye planuje wejście do innych miast w Polsce, Europie i na świecie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze firmy, PayEye zamierza niebawem sięgnąć także do sektora e-commerce. Planów, póki co jeszcze nie zdradzono, jednak możliwe, że płatności okiem będziemy mogli dokonać np. poprzez spojrzenie w kamerę smartfona.

Jak działa PayEye? Obejrzyj na filmie.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji