płatność twarzą za metro

Za przejazd metrem zapłacą “twarzą”

Płatność twarzą za przejazd metrem? Taka opcja już niedługo pojawi się w Moskwie. Tamtejsze metro weszło w fazę testów płatności biometrycznych typu FacePay za przejazdy. Aby skorzystać z tej możliwości, należy założyć konto w jednym z rosyjskich banków, który będzie w posiadaniu danych biometrycznych klienta. 

O sprawie donosi The Moscow Times. W celu skorzystania z możliwości płatności “twarzą” niezbędne będzie posiadanie aktywnego konta w jednym z rosyjskich banków, który ma bezpiecznie przechowywać dane biometryczne klienta. Testy trwają już od przeszło 3 miesięcy, a w ramach pilotażu z opcji tej skorzystało już ponad 2 tys. pasażerów.

Płatność twarzą za przejazd metrem. Moskwa idzie w FacePay

Całość wyglądać ma następująco. Pasażer metra podchodząc do jeden z zainstalowanych przy bramkach kamer, automatycznie zapłaci za przejazd bez konieczności posiadania przy sobie telefonu, karty czy drobnych. Aplikacja rozpozna dane biometryczne, a bramki otworzą się automatycznie. Automatycznie zostanie także obciążony rachunek bankowy pasażera.

Czytaj także: W Santander mobile w końcu zrobimy przelew z innego banku

Wdrożenie usługi FacePay w moskiewskim metrze nie powinno być większym wyzwaniem, ponieważ władze Moskwy już jakiś czas temu zainstalowały system rozpoznawania twarzy – w celu zwiększenia bezpieczeństwa rzecz jasna czy identyfikacji “potencjalnych przestępców”.

Co ciekawe, płatność twarzą za przejazd moskiewskim metrem będzie możliwa także w czasach pandemii. Jak informuje bowiem The Moscow Times maseczka nie będzie przeszkodą dla systemu rozpoznania twarzy. Ponoć okulary czy czapka także nie. Magia …

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook!

Czytaj także
Total
0
Reakcji