nowy ład od kiedy zmiany podatkowe

Wiceminister zdradza datę wejścia w życie zmian podatkowych Nowego Ładu

Ogłoszone w sobotę 15 maja zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu dotyczyć mają nawet 18 mln Polaków. Dziś pojawiły się informacje, kiedy “rewolucja podatkowa” wejdzie w życie.

Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, podniesiony drugi próg podatkowy do 120 tys. zł oraz nieopodatkowana emerytura to tylko kilka z ogłoszonych w sobotę zmian podatkowych, które wchodzą w PiS-owski program Nowego Ładu dla Polski. Dziś pojawiły się pierwsze informacje, od kiedy zmiany te mogą wejść w życie.

Nowy Ład: Od kiedy zmiany podatkowe

O wprowadzeniu zmian w systemie podatkowym mówił dziś m.in. wiceminister finansów Jan Sarnowski, który podczas konferencji prasowej oznajmił, że przepisy dotyczące zmian podatkowych mogłyby wejść w życie już od nowego roku.

– Zależy nam na tym, żeby przepisy zostały przeprocedowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca listopada tego roku – oświadczył Sarnowski i dodał, że resort chce, aby nowe przepisy podatkowe “weszły w życie od pierwszego stycznia, żeby pierwszym rokiem rozliczeń na nowych zasadach był rok 2022.

Wiceminister poinformował jednocześnie, że proces legislacyjny został zaplanowany w ten sposób, aby już niedługo móc zamykać etap koncepcyjny. – Teraz Ministerstwo Finansów zajmie się przelaniem pewnych założeń, pewnych słupów milowych określonych na poziomie politycznym, na język przepisów – mówił Sarnowski. – Chcemy zakończyć tę pracę w perspektywie końca czerwca tak, żeby proces legislacyjny na poziomie rządowym rozpoczął się w lipcu i żeby jesienią te projekty mogły trafić do parlamentu”  – oświadczył wiceminister finansów.

Wyższa kwota wolna od podatku już od 2022 r

Do kwestii wejścia w życie zmian podatkowych zapowiedzianych przez Zjednoczoną Prawicę odniósł się dziś także wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W rozmowie z Super Expressem Sasin oświadczył, że “podniesienie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł rocznie nastąpi od przyszłego roku”.

Wiceminister dodał również, że na zmianach nie ucierpią przedsiębiorcy. Jako przykład Sasin wskazał m.in. krawca zarabiającego 3 tys. zł, który dzięki zmianom podatkowym w Polskim Ładzie zaoszczędzić ma 2180 zł rocznie. W ocenie ministra 1930 zł zaoszczędzi fryzjer, którego zarobki oscylują w granicach 4 tys. zł, a 850 zł mechanik zarabiający miesięcznie 5 tys. zł.

Minister wskazał także, że dzięki zmianom w podatkach zaoszczędzą także etatowcy. Kasjer zarabiający 3000 zł rocznie zyska 1830 zł, pracownik fizyczny z pensją na poziomie 4 tys. zł rocznie ma zaoszczędzić 1360 zł, a księgowy, któremu firma wypłaca 5000 zł, zyskać ma 560 zł w skali roku.

Wicepremier, odnosząc się zaś do zapowiadanej przez Jarosław Kaczyńskiego likwidacji umów śmieciowych, uznał, że “śmieciówki to jeden z tych wstydliwych problemów, z którymi trzeba w końcu coś zrobić”.

Sasin wskazał, że na umowach śmieciowych pracuje aktualnie około 1 mln zatrudnionych Polaków. Zmiany miałyby zagwarantować stabilne jednolite warunki zatrudnienia na rynku pracy. Jarosław Kaczyński określił je w sobotę mianem “kontraktu pracy”.

Czytaj także: Gowin przeciwny oskładkowaniu umów o dzieło

Ozusowanie umów o dzieło. Wicepremier jest “kategorycznie przeciwny”

Więcej o Nowym Polskim Ładzie przeczytasz na stronach Prime Biznes.

Czytaj także
Total
0
Reakcji