bezrobocie w polsce marzec 2021 eurostat

Polska znów zaskakuje. Bezrobocie po raz kolejny najniższe w UE

Z publikowanych dziś przez Eurostat danych, wynika, że Polska po raz kolejny z rzędu otrzymała pozycję lidera pod względem zatrudnienia. W marcu 2021 roku wyniosło ono 3,1 proc. i było najniższe ze wszystkich krajów unijnych.

Eurostat: Bezrobocie w Polsce znów najniższe w UE

To już kolejny miesiąc z rzędu, gdy dane Eurostatu wskazują nasz kraj jako ten o najniższym wskaźniku bezrobocia. Pozycję lidera utrzymujemy od lutego, kiedy to wyprzedziliśmy Czechy.

Wg. najnowszych szacunków Czechy zajmują drugie miejsce z wynikiem 3,2 proc. Za nimi jest Holandia z bezrobociem na poziomie 3,5 proc. Czwarte miejsce zajmują zaś Węgry (3,9 proc.).

Jak podaje luksemburski urząd statystyczny, na piątym miejscu pod względem bezrobocia plasują się Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów wskaźnik ten wyniósł w marcu 4,5 proc. Na szarym końcu jest Hiszpania z wynikiem 15,3 proc.

Średnia stopa bezrobocia w krajach unijnych wyniosła w marcu 2021 r. 7,3 proc. co daje wynik lepszy od poprzedniego miesiąca o 0,2 proc.

W samej strefie euro wskaźnik bezrobocia wciąż przekracza 8 proc. W lutym 2021 wyniósł 8,1 proc. W marcu widać już lekką poprawę (8,1 proc.).

Dane Eurostatu różnią się od danych GUS

Z informacji przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w Polsce wynosi 6,4 proc.

Różnice te (diametralne) wynikają z metodologii przeprowadzanych badań. GUS dane czerpie wyłącznie z urzędów pracy – zlicza osoby zarejestrowane. Eurostat opiera się na ankietach i zlicza osoby, które są nieaktywne zawodowo i poszukują pracy.

Czytaj więcej o bezrobociu.

Czytaj także
Total
0
Reakcji