obniżka czynszu w galeriach handlowych

Właściciele sklepów w galeriach handlowych otrzymają nawet 80 proc. dopłaty do czynszu

Obniżka czynszu w galeriach handlowych przyjęta przez rząd. Już niedługo właściciele sklepów zlokalizowanych w centrach handlowych otrzymają nawet 80 proc. zwrotu za czas lockdownu.

Rząd przyjął dziś nowelizację ustawy, na którą czekały setki przedsiębiorców z całej Polski. Dzięki niej właściciele sklepów zlokalizowanych w galeriach handlowych otrzymają 80 proc. obniżki czynszu najmu za czas lockdownu. Prócz tego, obniżka wysokości ceny najmu obowiązywać będzie także przez 3 miesiące po odmrożeniu centrów handlowych.

Obniżka czynszu w galeriach handlowych przyjęta przez rząd

Projekt nowelizacji ustawy covidowej zakładający m.in. obniżkę czynszu najmu w galeriach handlowych przygotowany został przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jeszcze pod koniec marca.

Zgodnie z założeniami i zapowiedziami resortu Jarosława Gowina, dzięki nowelizacji właściciele sklepów w galeriach handlowych powyżej 2 tys. mkw mają otrzymać obniżkę czynszu najmu o 80 proc. za cały okres zamknięcia galerii handlowych.

Obniżce podlegałby także czynsz płatny przez kolejne 3 miesiące od dnia zniesienia zakazu handlu. Tutaj właściciele sklepów mogliby liczyć na 50 proc. kwoty najmu.

Z obniżki czynszu w galeriach handlowych skorzystać będą mogli jednak wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy zawarli umowę najmu przed dniem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, tj. 14 marca 2020 r.

Wysokość czynszu została uregulowana w ustawie, jednak – jak informuje dziś Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – wynajmujący i najemcy będą mieli prawo skorzystania z kontroli sądowej i ustalenia innej wartości czynszu, niż wynikająca z przepisu o obniżce, w przypadku wykazania, że skala obniżki jest nieuzasadniona.

Przyjęta dziś nowelizacja zakłada także możliwość automatycznego przyznawania obniżki czynszu w , jeśli zakaz handlu zostanie wprowadzony przez rząd ponownie.

Pozostałe zmiany w ustawie

Prócz przepisów dotyczących obniżki czynszu w galeriach handlowych nowelizacja zakłada także objęcie wsparciem sklepików szkolnych za okres od listopada 2020 do marca 2021 włącznie. Do dyspozycji tych przedsiębiorców mają być m.in. zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, świadczenie postojowe oraz mikrodotacja do 5000 zł.

Nowelizacja objęła również wydłużenie możliwości skorzystania z vouchera turystycznego, wydanego przez organizatora imprezy, która się nie odbyła. Po zmianach przepisów okres ten został wydłużony do dwóch lat – poprzednio wynosił jedynie rok.

Zmiany dotyczą także przesunięcia o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszy Zwrotów. Spłata pierwszej raty będzie przedłużona do końca grudnia br.

Więcej o tarczy antykryzysowej przeczytasz w Prime News Firma

Czytaj także
Total
2
Reakcji