czy lockdown będzie przedłużony maj 2021

Rzecznik MŚP apeluje o szybkie zakończenie lockdownu

Tydzień temu rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do premiera, aby odmrożenie gospodarki nastąpiło z końcem kwietnia.
W opinii Abramowicza za datą tą stoją konkretne argumenty. Odpowiedź premiera nie napawa jednak optymizmem. Czy lockdown będzie przedłużony?

Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uważa, że odmrożenie gospodarki powinno nastąpić nie później niż 30 kwietnia. Jak zauważa, ilość zakażeń spada, a ryzyko śmierci osób młodszych jest coraz mniejsza. Każdy kolejny tydzień lockdownu to zaś dodatkowe miliardy długu dla Polski, co przekłada się na stan budżetu państwa.

W opinii Abramowicza, jeśli gospodarka nie zostanie odmrożona w najbliższych dniach, to Polacy muszą przygotować swoje portfele na to, że zapłacą za dalszy okres lockdownu.

Najwyższa pora zakończyć lockdown

W wystosowanym 12 kwietnia apelu kierowanym do premiera rzecznik MŚP podkreślał wagę lockdownu na sytuację budżetu państwa, a jednocześnie wzrost zadłużenia obywateli.

– Polski Rząd podjął bezprecedensowy wysiłek finansowy, przeznaczając ogromne środki na rekompensaty dla zamkniętych firm. Kosztowało to budżet – a tym samym wszystkich podatników – ponad 200 mld zł, co na czteroosobową rodzinę daje 20 tysięcy złotych długu – napisał Abramowicz i dodał, że “każdy dodatkowy tydzień blokady gospodarki to kolejne miliardy długu”.

Czytaj także: Salony tatuażu jednak ze wsparciem rządu

W ocenie rzecznika 30 kwietnia powinien być dniem ogłoszenia w Polsce końca lockdownu gospodarki.

– Ostateczny termin zakończenia „operacji odmrażania” całości gospodarki nie powinien przekroczyć daty 30 kwietnia br. Jeżeli uda się zrobić to wcześniej, tym lepiej dla budżetu – podkreślił Abramowicz.

– Przedsiębiorcy z kolei są dobrze przygotowani do pracy w reżimie sanitarnym, zainwestowali duże kwoty w środki ochrony, a wszystkie branże mają zatwierdzone w GIS protokoły sanitarne, według których można bezpiecznie prowadzić działalność gospodarczą – pisał Abramowicz.

Dodał jednocześnie, że właściciele firm”już teraz muszą otrzymać wiążącą informację do kiedy maksymalnie będą musieli finansować dalszy przestój”.

Czy lockdown będzie przedłużony po majówce?

Na antenie radia RMF FM rzecznik MŚP zaznaczył także, że za odmrożeniem gospodarki stać może również widoczny spadek zakażeń oraz sam program szczepień, króry – w opinii Abramowicza – przebiega sprawnie.

– Po pierwsze zachorowania spadają i to już widać bardzo wyraźnie. Po drugie mamy już zaszczepione grupy ryzyka – mówił Adam Abramowicz. Dodał także, że ryzyko śmierci w młodszych grupach wiekowych, nieobjętych jeszcze szczepieniem, jest bardzo niskie “wynosi 0,08 proc.”.

Na pytanie o odpowiedź Mateusza Morawieckiego dotyczącą ewentualnego odmrożenia gospodarki z końcem kwietnia, Abramowicz powiedział:

– Premier na razie mi odpowiedział komunikatem, że przedłuża jeszcze lockdown o okres, aż po majówce. Mam nadzieję, że weźmie pod uwagę to, co napisałem ja i 290 organizacji przedsiębiorców – podsumował rzecznik.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji