zmiany w 300+

Duże zmiany w 300 plus. Wniosek o świadczenie Dobry Start wyłącznie w PUE ZUS

Od lipca zmiany w programie Dobry Start. Wniosek o 300 plus dla dziecka będzie można złożyć wyłącznie poprzez platformę PUE ZUS. Wyeliminowana zostanie papierowa forma, ZUS zastąpi urzędy gmin.

Rozporządzenie w tej sprawie właśnie trafiło do Rządowego Centrum Legislacji. Od 1 lipca o jednorazowe świadczenie z programu “Dobry start” będzie można wnioskować wyłącznie poprzez PUE ZUS. Taka możliwość była już od dawna, jednak obok niej rodzice wnioskować mogli także w wersji papierowej we właściwym dla siebie urzędzie gminy czy też poprzez system „Emp@tia” lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Zmiany w programie Dobry Start. Po 300 plus na dziecko wyłącznie do ZUS

Jak wynika z projektu rozporządzenia, największą zmianą w programie Dobry Start jest sposób składania wniosków. Rozporządzenie zakłada bowiem przeniesienie właściwości z urzędów gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że rodzice chcący otrzymać 300 zł na wyprawkę dla dziecka w wieku szkolnym, będą musieli złożyć w tym roku wniosek wyłącznie na platformie PUE ZUS.

Do tej pory o świadczenie 300 plus na dziecko można było wnioskować zarówno w ZUS, jak i urzędach gmin. Forma elektroniczna wniosku dostępna była także poprzez system „Emp@tia”. Wniosek o 300 plus można było złożyć także w bankowości elektronicznej niektórych banków.

Zmiany w sposobie wnioskowania o świadczenie 300 plus miałyby obowiązywać od tego roku. Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca do 30 listopada.

Dla kogo 300 plus z programu Dobry Start

O jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na dziecko mogą wnioskować rodzice uczących się dzieci w wieku 7-20 lat. W przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24 lat. Co ważne, z programu Dobry Start skorzystać mogą wszystkie rodziny, bez względu na stan portfela.

W przypadku, gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców, to każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli  150 zł.

Jak wyliczał niedawno resort rodziny, program dobry start adresowany jest łącznie do 4,5 mln dzieci. Środki z programu Dobry Start przeznaczone powinny być na podręczniki, zeszyty, materiały edukacyjne itp.

Więcej informacji o świadczeniu 300 plus z programu Dobry Start przeczytasz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Czytaj także
Total
2
Reakcji