czy lockdown zostanie przedłużóny

Czy lockdown będzie przedłużony? Kiedy otwarcie gospodarki?

Lockdown gospodarki trwać ma teoretycznie do 18 kwietnia. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że aktualne obostrzenia zostaną przedłużone na kolejne tygodnie. Czy lockdown będzie przedłużony? Kiedy możemy liczyć na odmrożenie gospodarki?

W dzisiejszym programie “Money to się liczy”, którego gościem była wiceminister Olga Semeniuk padły pytania dotyczące tego czy są realne szanse na odmrożenie gospodarki w przyszłym tygodniu. Aktualne obostrzenia obowiązywać mają bowiem “jedynie” do 18 kwietnia.

Wiceminister uznała, że z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju i dzienną ilość zakażeń, która w znacznym stopniu nie maleje, jest to mało prawdopodobne.

– Dla mnie na ten moment jest to mało możliwe, aczkolwiek wszystko przed nami – powiedziała Semeniuk i dodała, że “najbliższe dni pokażą konsekwencje świąt wielkanocnych”.

Na odmrożenie za wcześnie

– Biorę racjonalnie pod uwagę wszystkie argumenty, które leżą na stole, a dzisiaj najważniejszym argumentem jest obłożenie szpitali,
jak również sytuacja w służbie zdrowia, a ta jest naprawdę cały czas na poziomie pełnego obłożenia. Stąd wydaje się, że dzisiaj to nie jest
jeszcze ten dzień, w którym powinniśmy mówić o odmrożeniu.

Tylko ostatniej doby stwierdzono ponad 13 tys. zakażeń SARS-CoV-2, o czym poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia

Majówki nie będzie

Wiceminister odnosząc się zaś do nadchodzącej majówki i ewentualnych planów Polaków na spędzenie długiego weekendu powiedziała, że na otwarcie hoteli jest zbyt wcześnie i jest to mało prawdopodobne, a “planowanie niczego na ten moment nie powinno mieć miejsca” – oznajmiła Semeniuk.

Na pytanie o to, czy jest planowana jakaś kolejność odmrażania, poinformowała, że w ocenie resortu najlepszym rozwiązaniem byłoby jednoczesne luzowanie obostrzeń całej w całej gospodarce. Oznaczałoby to otwarcie zarówno handlu, jak i usług w jednym czasie z zachowaniem reżimów sanitarnych.

Semeniuk nie chciała jednak zdradzić tego, czy na odmrożenie gospodarki będzie można liczyć do końca maja. Ponownie podkreśliła bowiem, że to zależy od ilości zakażeń w najbliższym czasie i sytuacji w służbie zdrowia.

– Jeżeli te liczby [zakażeń – przypis red.] będą spadać, a to będziemy widzieć wszyscy, wtedy będziemy mogli spodziewać się pozytywnych informacji – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Nowe decyzje w środę

Do kwestii luzowania obostrzeń i ewentualnego odmrażania części gospodarki odniósł się w rozmowie z Rzeczpospolitą szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, który poinformował, że kolejne decyzje dotyczące restrykcji zapadną w środę i wtedy też zostaną szerzej przedstawione.

– Na pewno będziemy jutro przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami – też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło – mówił minister Niedzielski.

Czytaj także
Total
1
Reakcji