dodatkowy zasiłek opiekuńczy kwiecień 2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów wydłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia – poinformowało dziś Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Czy to oznacza, że dzieci nie wrócą już do przedszkoli, żłobków i szkół w tym miesiącu?

Z uwagi na zaostrzoną sytuację pandemiczną w kraju od 27 marca obowiązują zaostrzone restrykcje. Zamknięte zostały m.in. przedszkola i żłobki, a w szkołach przedłużono naukę zdalną. Wielu rodziców sytuacja ta zmusiła do pozostania w domach i opieki nad dziećmi. Z uwagi na to, rządzący wydłużyli właśnie okres obowiązywania świadczenia, z którego opiekunowie i rodzice mogą w tym czasie skorzystać.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – bo o nim mowa – obowiązuje już od dawna, jednak w ramach wsparcia rodzin w czasie pandemii był wielokrotnie przedłużany. Skorzystać z niego mogą m.in. rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, bądź maluchów do ósmego roku życia w sytuacji, gdy placówka opiekuńcza lub wychowawcza zostaje zamknięta.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia

Obowiązujące od 27 marca restrykcje trwać miały “jedynie” do 9 kwietnia, jednak kilka dni temu na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ich przedłużeniu do 18 kwietnia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny miał być zaś do 11 kwietnia. Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski zapytany o to, czy dzieci wrócą do szkół i przedszkoli w tym miesiącu, oświadczył, że “jest to sprawa priorytetowa” i chciałby, aby tak się stało.

– Jeżeli chodzi o względy edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, o którym mówimy, czyli jak rozumiem, najbardziej interesująca jest kwestia przedszkoli i klas 1-3, to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do szkół klas 1-3. Ja mam nadzieję i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym – powiedział minister zdrowia.

Wczoraj (8 kwietnia) resort rodziny poinformował o wydłużeniu terminu obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, czyli do 25 kwietnia, co oznaczać może, że w planach rządu jest ewentualne przedłużenie lockdownu praktycznie do końca kwietnia. Jak informuje bowiem minister Marlena Maląg:

– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy placówki są nadal zamknięte ze względu na COVID-19 oraz w sytuacji, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie, mimo że jest otwarta, zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy czy oddziału.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługuje:

  • Rodzicom dzieci w wieku do lat 8.
  • Ubezpieczonym rodzicom dzieci:
    do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
    do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • Ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

W celu uzyskania dodatkowe zasiłku opiekuńczego należy złożyć odpowiedni wniosek na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej informacji o dodatkowym zasiłku opiekuńczym przeczytasz na stronach Prime News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji