akcyza liquidy

Od 1 maja liquidy do e-papierosów tylko z banderolą

Od 1 maja 2021 r. wszystkie wyroby nowatorskie, a także liquidy do papierosów elektronicznych będą musiały być oznaczone znakiem akcyzy – przypomina dziś Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że już niedługo każdy tego typu wyrób, będzie posiadał banderolę. Wszystko dla dobra konsumentów i producentów – przekonuje wiceminister finansów.

Rozmowy o banderolowaniu wyrobów nowatorskich oraz płynów do e-papierosów toczyły się już od wielu miesięcy, co podkreślił właśnie wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jego zdaniem wprowadzenie akcyzy na te wyroby, a także konieczność oznaczania ich banderolą ma chronić producentów przed nieuczciwą konkurencją.

“Zakończenie tego procesu to ważny krok w kierunku lepszej ochrony legalnego biznesu – wytwórców liquidów do e-papierosów i produktów nowatorskich – przed nieuczciwą konkurencją” – uważa Sarnowski.

Wiceminister zaznacza, że na banderolowaniu skorzystać mają także konsumenci, którzy dzięki znakom akcyzy będą mieli pewność zakupu wyrobów pochodzących z legalnych źródeł i o wiadomym składzie.

“Banderole dają im pewność, że kupowany produkt nie jest szarostrefową podróbką o nieznanym składzie” – przekonuje wiceminister.

Aktualne przepisy zwalniające producentów liquidów do e-papierosów z konieczności oznaczania znakami akcyzy kończy się 30 kwietnia br. Obowiązek podatkowy (akcyzowy) istnieje zaś od 31 grudnia 2020 r.

Jak informowało jeszcze w zeszłym roku Ministerstwo Finansów oprócz Polski akcyzę na płyn do e-papierosów wprowadziło łącznie 13 państw. Wysokość podatku akcyzowego w naszym kraju wynosi aktualnie 0,55 zł za każdy 1 ml. Oznacza to, że do każdej 10-mililitrowej buteleczki liquidu konsumenci dopłacić muszą 5,5 zł za akcyzę, którą obciążeni są producenci.

Rodzaje banderol, które pojawią się na nowych wyrobach już od maja, dostępne są na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Czytaj także
Total
0
Reakcji