Mieszkanie bez wkładu własnego nowy ład

Nowy Ład. Mieszkanie bez wkładu własnego lub dofinansowanie do 160 tys

Mieszkanie bez wkładu własnego lub dofinansowanie zakupu nieruchomości dla klasy średniej do 160 tys. Te instrumenty mają pojawić się w Nowym Ładzie, nad którym rząd Mateusza Morawieckiego pracuje od kilku miesięcy.

Projekt Nowego Ładu ma zostać szeroko zaprezentowany już w najbliższych tygodniach. Jak informuje dziś Dziennik Gazeta Prawna (DGP), sztandarowym instrumentem planu rządu ma być łatwiejszy dostęp do mieszkań przez Polaków. Coraz częściej mówi o tym zarówno Mateusz Morawiecki, jak i resorty rozwoju i funduszy i polityki regionalnej.

Nowy Ład. Mieszkanie bez wkładu własnego dla klasy średniej

Według źródeł, na które powołuje się DGP, Nowy Ład zakładać ma m.in. wsparcie mieszkaniowe dla rodzin o zarobkach większych niż minimalne wynagrodzenie. Takich, które nie kwalifikują się do pomocy społecznej, a mierzą się z trudnościami w zakupie mieszkania.

Nowy Ład zapewnić miałby im dostęp do łatwiejszego finansowania w zakupie nieruchomości np. mieszkania. Jak informuje DGP, dzięki udzielonym przez skarb państwa gwarancjom do 100 tys. zł. rodziny mogłyby uzyskać kredyt hipoteczny w banku komercyjnym bez wymaganego wkładu własnego.

Drugim rozwiązaniem miałoby być dofinansowanie zakupu nieruchomości do kwoty 160 tys. zł.

Co istotne instrumenty te adresowane mają być do osób w wieku 24-40 lat, zarabiających przeciętne wynagrodzenie, ale borykających się z problemem dotyczącym zakupu nieruchomości przez wymagany wkład własny. Jednym z kluczowych czynników decydujących o wysokości gwarancji lub dofinansowania miałaby być ilość dzieci.

Projekt Nowego Ładu miał być zaprezentowany już pod koniec pierwszego kwartały br., jednak z uwagi na zaostrzenie sytuacji pandemicznej, rządzący postanowili zaprezentować go za kilka tygodni.

Więcej na DGP.

Czytaj także
Total
0
Reakcji