bezrobocie marzec 2021

Ministerstwo Rozwoju: Bezrobocie w Polsce spadło

Szacowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia w marcu 2021 r. wyniosła w Polsce 6,4 proc., co oznacza spadek o 0,2 proc. względem lutego i o 0,1 proc. względem stycznie br.

Z wczorajszych danych przekazanych przez Eurostat wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w lutym 2021 r. była drugi miesiąc z rzędu najniższa ze wszystkich krajów unijnych. Dziś pojawiły się szacunki resortu rozwoju, wg. którego bezrobocie w Polsce w marcu 2021 r. spadło o 0,2 proc. względem lutego.

Bezrobocie w marcu 2021 niższe niż w lutym

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o 0,2 punktu proc. Względem stycznia 2021 r. bezrobocie w Polsce wg. szacunków ministerstwa jest niższe o 0,1 proc.

– To dobre wiadomości. Wczoraj Eurostat podał dane, według których Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1%. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu br. Te dane pokazują, że instrumenty jakie wprowadziliśmy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez COVID-19 są dobre i się sprawdzają. Dzięki nim uratowaliśmy ponad 7 mln miejsc pracy – przekonuje wiceminister Iwona Michałek.

Z danych przedstawionych przez resort podległy Jarosławowi Gowinowi wynika, że w marcu liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych wyniosła w Polsce 1 079,8 tys. To oznacza zaś spadek o 19,8 tys. względem lutego.

Jak informuje MRPiT – W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11%. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,9%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,5%).

Szacunki resortu rozwoju różnią się zwykle od danych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny, na które będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Wg. danych GUS za luty stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,5 proc. i była niższa o 0,1 proc. względem szacunków MRPiT.

Czytaj także
Total
1
Reakcji