wsparcie dla firm kwieicień 2021

Rząd przeznaczy kolejne 30 miliardów na wsparcie dla firm

Na wsparcie dla firm w II kwartale 2021 r. rząd przeznaczy kolejne 30 miliardów złotych – oswiadczył dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z zapowiedziami tarcza branżowa zostanie przedłużona na kwiecień i rozszerzona o kilkanaście kodów PKD. Wsparcie ma być także łatwiej dostępne.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wzięli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin poinformowano o przedłużeniu działania tarczy branżowej / tarczy antykryzysowej o kolejne tygodnie. Wsparcie kierowane będzie do szerszej niż dotychczas grupy przedsiębiorców.

Najważniejsze elementy “nowego” wsparcia dla przedsiębiorstw to:

  • rozszerzenie listy branż z tarczy branżowej do ponad 60;
  • wsparcie w zakresie regulacji czynszowych dla najemców;
  • dofinansowanie środków dezynfekcji dla gastronomii, fitness i hoteli.

Wsparcie dla firm kwiecień 2021. Rząd przeznaczy do 30 mld zł

Kwota wsparcia dla firm w II kwartale br. wynieść ma do 30 mld złotych. Głównymi instrumentami pomocy będą znane już tarczy branżowej zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, mikrodotacja do 5000 zł, a także świadczenie postojowe.

Premier zaznaczył także, że wsparcie będzie łatwiej dostępne dla przedsiębiorców dzięki ograniczeniu biurokracji.

Tarcza branżowa zostanie rozszerzona o branże, które zostały zamknięte w ostatnich dniach. Będą to m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, studia tatuażu i piercingu, sklepy meblowe, sklepy budowlane, sklepy sportowe i elektroniczne.

Kolejnym z instrumentów pomocowych mają być odpowiednie regulacje dla przedsiębiorców, którzy mają problem z opłacaniem kosztów najmu lokali. Wskazano tutaj przede wszystkim branżę gastronomiczną i hotelarską. Obie będą mogły liczyć na przedłużenie tych regulacji po zakończeniu trzeciej fali pandemii.

Morawiecki, odnosząc się do wcześniejszych tarcz antykryzysowych, wskazał, że dzięki nim “Polska ma najniższy poziom bezrobocia w UE”. Powołał się tutaj na badania Eurostatu, z których wynika, że wsparciem objętych zostało 6,5 mln Polaków.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji