czy ogrodki restauracyjne będę otwarte

Odmrożenie branży eventowej, gastronomicznej i weselnej zależne od zakażeń i … pogody

Branża gastronomiczna będzie mogła liczyć na lekkie odmrożenie wiosną tego roku. Podobnie branża eventowa i weselna. Wszystko zależy jednak od sytuacji pandemicznej, a także … pogody. Czy i kiedy ogródki restauracyjne zostaną otwarte? Czy będziemy mogli liczyć na wesela i imprezy plenerowe tej wiosny?

Wprowadzone 27 marca obostrzenia dotknęły m.in. salony urody oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Branże te dołączyły do zamkniętych już od miesięcy innych sektorów gospodarki jak gastronomia, fitness czy imprezy masowe. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk informuje jednak, że resort podległy Jarosławowi Gowinowi rozważa lekkie poluzowanie obostrzeń niektórych branż.

Obostrzenia dotykają kolejne branże. Ministerstwo rozwoju dopiero omawia z przedsiębiorcami formy pomocy

W dzisiejszej rozmowie z prowadzącym program “Money to się liczy”, wiceszefowa resortu uznała, że gospodarka potrzebuje lekkiego luzowania – zwłaszcza część gastronomiczna. Luzowanie to – jak przekonuje Semeniuk – zależne jest jednak zarówno od ilości zakażeń, ale także pogody.

Czy ogródki restauracyjne będą otwarte?

Wiceminister rozwoju powiedziała, że w resorcie pojawiły się niedawno plany lekkiego poluzowania obostrzeń kierowanych przede wszystkim do branży gastronomicznej. Pomysł ten rekomendowała już także w ministerstwie.

– Jestem zwolennikiem tego pomysłu, aby te ogródki jak najszybciej otworzyć w momencie, gdy nastąpi ocieplenie, bo gospodarka tego odciążenia potrzebuje.

Semeniuk nie podała daty ewentualnego otwarcia ogródków restauracyjnych. Jak ironizowała: w tej kwestii “trzeba by było pytać tych, którzy zajmują się prognozą pogody”. Wskazała jednocześnie, że w 2020 roku gródki działkowe otwarte zostały w maju, ale w tym roku wiele zależy nie tylko od pogody, ale także liczby zakażeń.

Nie tylko polscy restauratorzy mówią Veto. W innych krajach przedsiębiorcy także się buntują

Wiceszefowa resortu zapytana przez prowadzącego, czy na podobne otwarcie na świeżym powietrzu będą mogły liczyć także branża eventowa i weselna oznajmiła, że one także są brane pod uwagę.

Branża eventowa i wesela to są te przedsięwzięcia, które można w jakimś zakresie przenieść na otwartą przestrzeń, tym samum zminimalizować ryzyko zarażeń – oznajmiła wiceszefowa MRPiT.

Zamknięte firmy otrzymają wsparcie

Firmy, które dotknął wprowadzony kilka dni temu lockdown będą mogły liczyć na wsparcie – zarzeka się od kilku dni Olga Semeniuk. Zgodnie z dzisiejszymi informacjami mają to być przede wszystkim znane już z tarczy branżowej zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe, dotacje 5000 zł, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Czy Tarcza 8.0 oferuje zwolnienie z ZUS za marzec 2021?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologi wspólnie z PFR stara się wypracować także inne formy pomocy dla przedsiębiorców, jednak nie przedstawiono jeszcze żadnych szczegółów. Więcej o wsparciu dla firm w czasie wielkanocnego lockdownu przeczytasz tutaj.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji