bezrobocie w Polsce luty 2021

Są najnowsze dane GUS dotyczące bezrobocia w Polsce – optymizmu brak

Bezrobocie w Polsce w lutym 2021 o 1 proc. wyższe niż przed rokiem. W ciągu miesiąca liczba osób bez pracy zwiększyła się o 9 tys. Łącznie, zarejestrowanych w urzędach pracy jest już blisko 1,1 mln bezrobotnych.

Z najnowszych danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że bezrobocie w Polsce w lutym 2021 r. nie zmieniło się względem miesiąca poprzedniego – wciąż jest na poziomie 6,5 proc. W porównaniu jednak z analogicznym okresem roku ubiegłego jest wyższe dokładnie o 1 proc.

Bezrobocie w Polsce luty 2021 – 1,1 mln osób bez pracy

Najnowsze dane GUS nie powinny dziwić, ale mogą jednocześnie powodować pewne zmartwienia zarówno dla samych bezrobotnych, jak i budżetu państwa. Jak zakładało na początku marca Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, bezrobocie w lutym 2021 r. miało wynieść 6,6 proc., a to wskazuje, że szacunki MRPiT były zbliżone do opublikowanych właśnie danych GUS.

Pracodawca wysyła Cię na szczepienie? Sprawdź, czy nie łamie prawa

W ciągu miesiąca przybyło 9 tys. bezrobotnych (zarejestrowanych w UP)

Z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ilość zarejestrowany w urzędach pracy osób bezrobotnych wyniosła w lutym 2021 r. dokładnie 1 099,5 tys. Dla porównania w miesiącu poprzednim ilość bezrobotnych była niższa o ponad 9 tys. (1 090,4)

Bezrobocie w Polsce luty 2021 – Dane GUS

Warto dodać, że wg. szacunków resortu rozwoju ilość osób zarejestrowanych w lutym 2021 w powiatowych urzędach pracy przekroczyć miała 1,1 mln.

Do końca 2021 roku, bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do 7,5 proc., a przynajmniej tak zakłada Ustawa podpisana w styczniu prezydenta Andrzeja Dudę. Jeśli osiągniemy ten pułap, ilość zarejestrowanych bezrobotnych i tak będzie niższa niż np. w 2016. Do końca roku jeszcze jednak daleka droga, a – na co powołują się eksperi rynku pracy – póki firmy otrzymują pieniądze z tarcz, nie zwalniają.

Bezrobocie w Polsce – dane GUS 2012 – 2021 (tylko zarejestrowani)

Bezrobocie w polsce
Bezrobocie w Polsce w poprzednich latach. Prime News Biznes

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji