przedłużenie obostrzeń

Rząd przedłuża obostrzenia do połowy lutego. Hotele i restauracje zamknięte. Dzieci nie wrócą do szkół

Przedłużenie obostrzeń. Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji poinformował, że rząd zdecydował się na przedłużenie obostrzeń. Hotele pozostają zamknięte, restauracje także. Lockdown potrwa minimum do połowy lutego.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o dwóch ryzykach, które dotyczą Polski. Pierwszym z nich jest sytuacja pandemiczna w Europie, drugim nowy wariant koronawirusa, który pojawił się w Polsce.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie – mówił Niedzielski. – Musimy bardzo poważnie powiedzieć o dwóch ryzykach, z których jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie nowych mutacji wirusa – kontynuował.

Przedłużenie obostrzeń

Z uwagi na nie, rządzący nie zdecydowali się na złagodzenie wprowadzonych w grudniu restrykcji. Zamknięte pozostaną zatem hotele, gastronomia, rozrywka oraz branża fitness, która zapowiedziała masowe otwarcie się od pierwszego lutego.

Hotele i restauracje zamknięte

Szef resortu zdrowia poinformował, że z uwagi na wymienione przez niego ryzyka, nieodpowiedzialnym było otwieranie gospodarki. Zamknięte pozostają zatem zarówno hotele, stoki narciarskie, restauracje i branża fitness. Obowiązujące od grudnia obostrzenia mają być przedłużone minimum do połowy lutego. Wtedy też zapadną kolejne decyzje dotyczące ewentualnego luzowania lub przedłużania restrykcji.

Otwarte galerie handlowe i muzea

Niedzielski poinformował, że od 1 lutego otwarte będą galerie handlowe, jednak przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego. Sklepy muszą być wyposażone w płyny do dezynfekcji, a klienci muszą zachowywać dystans. – Opieramy się na badaniach w Stanach Zjednoczonych, które mówią, że galerie są w miarę bezpieczne – mówił Niedzielski.

Także muzea i galerie sztuki mają zostać otwarte.

Godziny dla seniorów zniesione

Minister zdrowia odniósł się także do kwestii godzin dla seniorów w sklepach. Te obowiązują w Polsce od wielu miesięcy, a przedsiębiorcy wielokrotnie zgłaszali się do rządu o ich zniesienie. Niedzielski wskazał, że z uwagi na otwarcie handlu i równy dostęp do sklepów, godziny dla seniorów zostaną zdjęte.

Dzieci z klas 4-8 do szkół nie wrócą

Adam Niedzielski poinformował także, że dzieci z klas 4-8, póki co do szkół nie wrócą. Młodsze klasy 1-3 wciąż mogą uczęszczać do placówek.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji