ile zarabia ksiądz w skarbówce

Zarobiony jak ksiądz. Skarbówka płaci duchownym naprawdę spore pieniądze

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia aktualnie 11 kapelanów. Duchowni obejmują opieką duszpasterską pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Mają jednak sporo innych obowiązków, zwłaszcza w pandemii. Ile zarabia ksiądz w skarbówce?

W grudniu 2020 r. do Ministerstwa Finansów skierowano dwie interpelacje poselskie dotyczące wynagrodzeń duchownych zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej. Posłanki (i posłowie) chcieli widzieć także czym zajmują się kapelani w czasie pandemii COVID-19 oraz jakie były ich obowiązki przed nią.

Ile zarabia ksiądz w skarbówce? Jakie są jego obowiązki?

Jak wynika z informacji, do których dotarł serwis prawo.pl skarbówka zatrudnia aktualnie 11 kapelanów. Rok wcześniej było ich 9.

Z odpowiedzi Magdaleny Rzeczkowskiej, Sekretarz Stanu w MF wynika, że pracują oni po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, płacą podatki, a ich średnie wynagrodzenie w 2020 r. wynosiło powyżej 6 tys. zł.

Czytaj także: Płaca minimalna w Polsce 2021 to 2800 brutto

Co robią księża w skarbówce?

Jak informuje Ministerstwo Finansów obowiązków jest wiele. “Działalność kapelanów w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej przyczynia się do kreowania właściwych postaw etycznych i społecznych. Kapelani obejmują opieką duszpasterską pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ich rodziny, emerytów i rencistów w zakresie:

  • organizowania, przeprowadzania i nadzorowania zajęć z etyki normatywnej,
  • uczestnictwa w pracach nad zasadami etyki funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, oraz Przewodnikiem etycznym dla pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby CelnoSkarbowej,
  • współdziałania z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej i kierownikami innych jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie prowadzenia działalności oświatowo-wychowawczej wśród pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej,
  • współorganizowania uroczystości patriotyczno-religijnych z udziałem pracowników Krajowej Administracji Skarbowej i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ich rodzin oraz emerytów i rencistów,
  • organizowania nabożeństw, w tym z okazji świąt Krajowej Administracji Skarbowej i uroczystości państwowych.”

– Nawiązuje to do tradycji posługi duszpasterskiej w Służbie Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej, a ma na celu także zadbanie o należyty profesjonalizm pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, a także zadbanie o dobro duchowe i religijne – pisze w odpowiedzi Magdalena Rzeczkowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Duchowni w skarbówce w czasie pandemii COVID-19

Jak informuje MF, w czasie pandemii COVID-19 kapelani pełniący służbę w Służbie Celno-Skarbowej mają także dodatkowe obowiązki. Odpowiedzialni są m.in. za wspomaganie organizowanych akcji oddawania krwi oraz osocza przez tzw: ozdrowieńców. Organizowania pomocy w zakupie respiratorów dla kilku szpitali w Polsce. Organizacji akcji charytatywnych niosących pomoc potrzebującym pracownikom i funkcjonariuszom zatrudnionym/pełniącym służbę w Krajowej Administracji Skarbowej oraz ich rodzinom. Ponadto kapelani uczestniczą w pogrzebach pracowników, funkcjonariuszy i członków ich rodzin.

Czytaj także: Ostrzegawczy strajk skarbówki. Pracownicy chcą podwyżek

Jak wskazał resort finansów “duchowni zamieszczają także rozważania i artykuły na stronie intranetowej Krajowej Administracji Skarbowej. Udostępniają na stronach Krajowej Administracji Skarbowej możliwości uczestniczenia
w rekolekcjach on-line. Systematycznie odprawiają Msze Święte w intencjach przesyłanych przez pracowników
i funkcjonariuszy, a także za zmarłych, z możliwością uczestniczenia on-line w Mszach Świętych celebrowanych przez kapelana. Kontaktują się ze Służbą Zdrowia – w celu znalezienia odpowiedniej pomocy medycznej
dla pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz członków ich rodzin.”

Do dokonań zatrudnionych w skarbówce księży należy stworzenie akcji „Telefon zaufania KAS” oraz uruchomienie akcji „Bank dobroci KAS” mającej na celu wzajemną pomoc i integrację środowiska Krajowej Administracji Skarbowej.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji