Chiny staną się największą gospodarką w 2028

Za 7 lat to Chiny będą największą światową gospodarką. Co z Europą?

Już za siedem lat Chiny staną się największą światową gospodarką. Wcześniej szacowano, że potrwa to minimum 12 lat, jednak pandemia COVID-19 i różne sposoby na walkę z nią, przyśpieszyły zmiany. Stany podium stracić mają już w 2028 r.

Do wniosków tych doszedł think tang Center for Economics and Business Research. W opublikowanym w sobotę raporcie, na który wskazuje Reuters, napisano, że z uwagi na “umiejętne zarządzanie pandemią” przez Chiny i pełnym lockdownem na wczesnym etapie rozprzestrzeniania się wirusa, a także pogorszeniu się prognoz długoterminowych dla zachodnich gospodarek, Chiny wysuną się na prowadzenie, szybciej niż wcześniej szacowano.

Pandemia COVID-19 i związane z nią konsekwencje gospodarcze z pewnością przechyliły tę rywalizację na korzyść Chin” – pisze CEBR.

Chiny będą rosły trzykrotnie szybciej niż USA

Zdaniem ekspertów chińska gospodarka ma rosnąć w tempie 5,7 proc. rocznie w latach 2021-2035. W kolejnych 5 latach wzrosty mają sięgnąć 4,5 proc. w skali roku. Gospodarka USA – zdaniem CEBR – odbić ma w 2021 roku, jednak w 2022-2024 wzrost spowolni do 1,9 proc. rocznie, a w kolejnych do 1,6 rocznie. Warto dodać, że to aż 3-krotnie mniej niż szacunki dla Chin.

Zgodnie z raportem CEBR na trzecim miejscu pozostanie Japonia. Jej gospodarka ma być na tej pozycji do wczesnych lat 30. Jej miejsce zająć mają wtedy Indie. Te zaś zepchną Niemcy na miejsce piąte. Wielka Brytania – będąca obecnie na piątym miejscu, spadnie na szóstą pozycję. Stać się ma to już w 2024 r.

Jak szacuje CEBR mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, PKB tego kraju liczony w dolarach ma być o 23 proc. wyższy niż Francji już w 2035 r.

Pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, prognozuje się, że brytyjski PKB liczony w dolarach będzie o 23 proc. wyższy niż we Francji w 2035 roku. Przyczyni się do tego wiodąca pozycja Brytyjczyków w zyskującej na znaczeniu gospodarce cyfrowej.

Zdaniem CEBR jeśli Unia Europejska zaostrzy rywalizację z Wielką Brytanią, udział Europy w światowej produkcji może spać do 12 proc. przed 2035 r. W tej chwili wynosi on 19 proc.

Źródło: Reuters

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji