lockdown w holandii

Najpierw Niemcy, teraz Holandia. Premier ogłasza pełny lockdown na święta

Od jutra pełny lockdown w Holandii. Premier Mark Rutte o godzinie 19 w telewizyjnym wystąpieniu ma ogłosić wprowadzenie ostrego lockdownu już od 15 grudnia. Blokada gospodarki i znaczne ograniczenia społeczne potrwać mają przynajmniej miesiąc.

Jak donoszą holenderskie media władze Holandii postanowiły wprowadzić pełny lockdown całego kraju, po tym, jak ilość zakażeń koronawirusem z ostatniej doby przekroczyła 10 tys. Informacja o wprowadzeniu lockdownu ma zostać przedłożona przez premiera tego kraju dziś o godzinie 19.

Lockdown w Holandii. Władze nie mają listości

Decyzja o wprowadzeniu pełnego lockdownu w Holandii zapadła w ciągu kilku godzin. Władze kraju chcą, aby od jutra (15 grudnia) wszystkie sklepy niespożywcze, ale także zakłady usługowe, fryzjerzy, kosmetyczki i inne lokale usługowe zostały zamknięte.

Dlaczego rządzącym zależy na tak szybkim wprowadzeniu maksymalnych restrykcji? W ocenie holenderskich mediów rząd nie chce pozostawiać nawet 24-godzinnej furtki, aby mieszkańcy nie rzucili się masowo na przedświąteczne zakupy. Poinformowanie o wprowadzeniu pełnego lockdownu w Holandii na kilka godzin przed jego obowiązywaniem – w ocenie władz – ma temu zapobiec.

Holandia wprowadza pełny lockdown. Te lokale będą zamknięte od północy

Jak podaje serwis polonia.nl, władze Holandii, wprowadzając pełny lockdown chcą, aby od północy (z 14 na 15 grudnia) zamknięte zostały m.in. wszystkie sklepy prócz tych sprzedających żywność i artykuły niezbędne do życia, ale także salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz gabinety stomatologiczne. Nie czynne mają być także teatry, kina, muzea, czy inne instytucje kulturalne.

Od środy 16 grudnia, zamknięte mają być także placówki szkolne. Uczniowie przejść mają na edukację zdalną. Państwo zapewni opiekę dzieciom tylko tych rodziców, którzy wykonują zawody niepodlegające restrykcjom.

Holandia jest drugim krajem europejskim, który decyduje się na wprowadzenie pełnego lockdownu tuż przed świętami. Wcześniej o blokadzie gospodarki poinformowała także Kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Czy pełny lockdown grozi Polsce na święta? Rzecznik rządu zabrał głos.

Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji