sklepy meblowe zamknięte

Jarosław Gowin chce otwarcia sklepów meblowych. Zgody nie wyraża jednak Ministerstwo Zdrowia i KPRM

Jarosław Gowin rekomenduje Radzie Ministrów otwarcie sklepów meblowych z jednoczesnym wprowadzeniem zwiększonych restrykcji sanitarnych i przekonuje, że “to Ministerstwo Zdrowia naciskało na ich zamknięcie”. Czy sklepy meblowe będą otwarte?

O tym, że sklepy meblowe – podobnie jak inne placówki handlowe – zostaną zamknięte, ich właściciele dowiedzieli się – podobnie jak w przypadku gastronomii – na kilkanaście godzin wcześniej. Wprowadzenie “małego lockdownu” w branży meblarskiej wynikało z piątkowego rozporządzenia.

Branża meblowa wnosi o otwarcie sklepów

O tym, że ich zamknięcie nie ma większego sensu, ponieważ ilość klientów – podobnie jak w przypadku sklepów budowlanych – nie jest jednocześnie zbyt duża, przekonywali wczoraj przedstawiciele branży na spotkaniu z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Ten – co jasno deklaruje – stoi po stronie przedsiębiorców.

– Do samego końca przekonywaliśmy, że sklepy meblowe nie stanowią zagrożenia epidemicznego. Na skutek naszych argumentów doszło do spotkania z przedstawicielami firm meblowych. Mamy pełnomocnictwa do przedyskutowania wprowadzenia nowych rozwiązań sanitarnych. Będziemy rekomendować Radzie Ministrów, aby sklepy meblowe zostały otwarte, o ile nie nastąpi pogorszenie sytuacji epidemicznej w kraju. – mówił wczoraj Jarosław Gowin.

W spotkaniu – po stronie przedsiębiorców – udział wzięli m.in.: Grzegorz Przondziono z Agata, Maciej Formanowicz z Forte, Piotr Wójcik z Meble Wójcik, Piotr Padalak z Jysk Polska, Dariusz Formela z Black Red White, Grzegorz Wachowicz z Euro-Net, Joanna Kijas-Janiszowska z IKEA.

Od strony rządowej obecna była także min. Olga Semeniuk, która – podobnie do Jarosława Gowina – uważa, że sklepy meblowe powinny zostać otwarte, przy zachowaniu dodatkowego, zwiększonego reżimu sanitarnego.

Proponowane zaostrzenie reżimu sanitarnego polegałoby na:

  • zwiększeniu stanowisk do dezynfekcji rąk – dwa stanowiska na 500 mkw.,
  • dezynfekcji stanowisk pracy i strategicznych miejsc na terenie sklepu – co 1 godzinę,
  • zwiększeniu limitu powierzchni sklepu na jedną osobę – z 15 mkw. do 20 mkw.,
  • kontrolowaniu przez pracownika przestrzegania zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) przed wejściem do sklepu.

Otwarcie sklepów meblowych. Brak zgody KPRM i Min. Zdrowia

O tym, że sklepy meblowe nie powinny być zamykane, wicepremier Jarosław Gowin przekonywał już przed wprowadzeniem piątkowego rozporządzenia. Zgody na usunięcie branży meblarskiej z “mapy zamkniętych sklepów” nie wyraziło jednak Ministerstwo Zdrowia. To – jak wynika z ustaleń serwisu Money – wydaje się być nieugięte i nie zamierza zmieniać wprowadzonych obostrzeń.

Tego samego zdania wydaje się być KPRM z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Jak informuje bowiem “Money” – Decyzja o zamknięciu takich miejsc była podjęta w pełni świadomie, nie była to “wpadka” przy pisaniu kolejnego rozporządzenia…

W tej chwili to temat zamknięty. Decyzje podejmował premier Mateusz Morawiecki i cały rząd – pisze Money.

Zdaniem resortu zdrowia i rady ministrów, aby można było wrócić do ewentualnego otwarcia sklepów meblowych, ilość zakażeń koronawirusem, musiałaby zacząć spadać. To jednak – mimo lepszych, weekendowych wyników – wydaje się być chwilowo niemożliwe. Tylko dziś w Polsce odnotowano ponad 25 tys. zakażeń, co w dalszym ciągu skłania rząd raczej w stronę narodowej kwarantanny, a nie luzowania wprowadzonych obostrzeń.

Otwartym pozostaje zatem pytanie, czy branża meblarska i właściciele sklepów meblowych zostaną objęci dodatkowym wsparciem rządu, który z dnia na dzień zamkną setki salonów w całej Polsce.

Aby być na bieżąco, dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością. Piszemy dla Ciebie.

Czytaj także
Total
0
Reakcji