zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zdjęty? Senat przyjął właśnie projekt Ustawy

Na poniedziałkowym posiedzeniu Senat przyjął projekt Ustawy znoszącej zakaz handlu w niedzielę. Ten trafi teraz pod najbliższe posiedzenie Sejmu. Jeśli posłowie zagłosują za jego przyjęciem, już niedługo będziemy mogli robić zakupy także w niedziele.

O zdjęciu zakazu handlu w niedziele apelują od tygodni już nie tylko przedsiębiorcy, ale także coraz liczniejsza grupa związkowców. Z ostatnich badań opinii publicznej wynika także, że za zniesieniem wprowadzonego kilka lat temu obostrzeniu jest również coraz więcej Polaków. Kwestię poluzowania lub całkowitego zdjęcia zakazu handlu w niedzielę – zwłaszcza w dobie pandemii – poruszali także ostatnio niektórzy posłowie.

Poniedziałkowe posiedzenie Senatu dotyczyło głównie tzw. ustawy covidowej. Izba przyjęła ją, zgłaszając jednocześnie 41 poprawek. Co istotne za jej przyjęciem głosowało aż 92, z 94 obecnych senatorów.

Zakaz handlu w niedzielę. Senat przegłosował projekt Ustawy

Senatorowie głosowali także nad zaproponowaną przez nich Ustawą dotyczącą zdjęcia w czasie pandemii oraz w 90 dni po jej zakończeniu zakazu handlu w niedzielę.

W ustawie, za którą głosowało 45 senatorów, znalazł się zapis, w świetle którego osoba pracująca musiałaby mieć co najmniej dwie wolne niedziele w ciągu 4 tygodni. Oznacza to, że co drugą niedzielę w miesiącu nie mogłaby podejmować pracy.

Przeciw ustawie było 43 senatorów. Żaden z obecnych nie wstrzymał się z oddaniem głosu. Projekt ustawy został skierowany do Sejmu, który pochyli się nad nią – a przynajmniej z uwagi na pogarszające się nastroje przedsiębiorców powinien – na najbliższym posiedzeniu.

Czytaj także
Total
0
Reakcji