co z pracą zdalną we wrześniu

Co z pracą zdalną we wrześniu? Są nowe przepisy – za kilka dni wchodzą w życie

Czy praca zdalna we wrześniu będzie możliwa? Za kilka dni wygasają przepisy tarczy antykryzysowej regulujące pracę zdalną. Zostały one wprowadzone bowiem jedynie na 180 dni, a te upływają dokładnie 4 września. Czy pracownicy będą musieli wrócić do swoich fizycznych stanowisk? Co z pracą zdalną we wrześniu?

Praca zdalna we wrześniu – są nowe przepisy

Praca zdalna po 4 września. Nowe przepisy.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało dziś, że z uwagi na przedłużający się w Polsce stan epidemii, przepisy dotyczące pracy zdalnej zostały “zmodyfikowane”. Zgodnie z naniesionymi zmianami, pracodawca będzie mógł zlecić pracownikowi wykonywanie obowiązków przewidzianych w umowie o pracę zdalnie, tj. po za miejscem jej stałego wykonywania.

Zmiany mają wejść w życie 5 września i będą obowiązywały przez cały okres epidemiczny w Polsce, ale także w ciągu 3 miesięcy po jego zniesieniu.

– Zgodnie z nową regulacją, w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania – czyli pracy zdalnej − w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Praca zdalna a Kodeks Pracy. Kiedy przepisy?

Potrzebę uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie Pracy zgłaszają nie tylko pracodawcy, ale także sami pracownicy i związki zawodowe. Stan epidemii w Polsce pokazał, że wielu przedsiębiorców potrafiło dostosować swoje firmy do “nowej normalności”, o której często wspominała Jadwiga Emilewicz.

Dziś do unormowania pracy zdalnej w Kodeksie Pracy odniosła się także Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, która podkreśliła, że zapisy o pracy zdalnej muszą zabezpieczać obydwie strony (pracownika i pracodawcy). Prace rozpoczną się zatem we wrześniu poprzez Radę Dialogu Społecznego.

Dołącz do Prime News na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji