liczba upadłości firm

Minimalne wzrosty rejestracji nowych firm i mniejsza liczba upadłości

Zgodnie z przedstawionymi dziś przez Główny Urząd Statystyczny danymi, w I kw. tego roku lekko wrosła liczba nowych działalności gospodarczych. Spadła także ilość ogłaszanych upadłości.

Liczba rejestracji firm w I kw. 2021 r

Z opublikowanych dziś danych wynika, że w pierwszym kwartale br. liczba rejestracji nowych podmiotów gospodarczych wzrosła w Polsce o 0,1 proc. względem analogicznego okresu w rok poprzednim. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2021 r. zarejestrowano łącznie 84 223 firmy. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 84 099.

Najwięcej przybyło podmiotów w sekcji informacja i komunikacja (+39,1 proc.), handel; naprawa pojazdów samochodowych (+9,5 proc.) oraz w usługach (+3,5 proc.). Spadki rejestracji widoczne były zaś w przypadku gastronomii (-14,6 proc.), budownictwie (-13,6  proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (-13,2 proc.) oraz w przemyśle (-2,2 proc.). Jak widać, spadki dotyczyły tych branż, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa.

W pierwszym kwartale tego roku największy wzrost odnotowano w przypadku spółek jawnych (wzrost o 124,5 proc. rdr). Największy spadek zaś dotyczył spółek komandytowych (zjazd o 88,4 proc. względem roku ubiegłego). To nie powinno dziwić po tym, jak Ministerstwo Finansów postanowiło mocno uprzykrzyć “podatkowe życie” tej grupie przedsiębiorców.

W rozłożeniu na formy prawne najwięcej przybyło działalności gospodarczych (82,8 proc. wszystkich nowych firm), dalej były to spółki z o.o. (14,3 proc. rejestrowanych firm). Potem długo, długo nic i spółki cywilne (1,75 proc.). Za nimi spółki jawne (0,70 proc. wszystkich nowych działalności). Na szarym końcu spółki komandytowe, akcyjne i komandytowo-akcyjne.

Mniejsza liczba upadłości firm niż przed rokiem

Z danych GUS wynika jednocześnie, że w pierwszym kwartale tego roku znacznie zmniejszyła się także liczba upadłości. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. upadłość ogłosiło łącznie 126 przedsiębiorców, co stanowi wynik lepszy od I kw. 2020 r. o 11,3 proc.

Spadek liczby upadłości odnotowano w transporcie i gospodarce magazynowej (5 wobec 13), przemyśle (28 wobec 33), budownictwie (16 wobec 20), w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (34 wobec 38) informacji i komunikacji (3 wobec 5) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (9 wobec 10).

Czytaj także: Rekordowa liczba upadłości konsumenckich w pierwszym kwartale 2021

Wzrost liczby upadłości zanotowano w usługach (23 wobec 21). Według wyróżnionych form prawnych mniejszą liczbę upadłości zanotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (28 wobec 39) oraz spółek akcyjnych (3 wobec 11). Wzrost liczby upadłości nastąpił w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (82 wobec 80) oraz spółdzielniach (2 wobec 1).

Najwięcej upadłości dotyczyło spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (65,1 proc. wszystkich bankructw), następne były jednoosobowe działalności gospodarcze, które stanowiły w 22,2 proc. wszystkich upadłości w pierwszym kwartale br. Trzecie miejsce zajęły spółki komandytowe (5,6 proc.).

Z pełnym raportem zapoznać można się na stronie GUS.

Czytaj także
Total
0
Reakcji