wsparcie dla sklepików szkolnych

Tarcza antykryzysowa. Wsteczna pomoc dla sklepików szkolnych przyjęta przez rząd

Rada Ministrów przyjęła dziś nowelizację ustawy, która zakłada, że właściciele sklepików szkolnych będą mogli liczyć na pomoc państwa. Co ważne, będzie dotyczyła nawet 5 miesięcy wstecz.

O tym, że sklepiki szkolne zostaną objęte wsparciem antykryzysowym, informowaliśmy pod koniec marca. To właśnie wtedy resort rozwoju przedstawił nowelizację ustawy, która zakładała, że przedsiębiorcy prowadzący tego typu lokale, będą mogli liczyć na instrumenty zawarte w tarczy branżowej.

Dziś nowelę tą przyjęła Rada Ministrów, a sklepiki szkolne już oficjalnie będą mogły liczyć na rządową pomoc.

Tarcza dla sklepików szkolnych. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Zgodnie z rozporządzeniem, które niebawem zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, a także informacjami przekazanymi dziś przez MRPiT do dyspozycji właścicieli sklepików szkolnych będą te instrumenty, które znamy z tarczy branżowej.

– Wsparcie dla sklepików szkolnych będzie podobne do wsparcia, jakie przysługuje przedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych – mówił pod koniec marca wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.

Są to zatem: zwolnienie z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, świadczenie postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, a także bezzwrotna dotacja do 5000 zł.

Czytaj także: Mikrodotacja kwiecień-maj. Pełna lista kodów PKD

Za pierwsze z nich odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, za dwa kolejne wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

Wsparcie dla sklepików szkolnych do 5 miesięcy wstecz

To, że sklepiki szkolne nie były zamknięte mocą rozporządzenia, nie oznacza, że mogły w tym czasie funkcjonować. Zamknięcie szkół i skierowanie dzieci do nauki zdalnej jest bowiem jednoznaczne z brakiem możliwości osiągania przychodów z działalności handlowej na terenie placówki.

Problem dostrzeżono dopiero w marcu, stąd też rządzący postanowili o zastosowaniu pomocy wstecznej za realny okres zamknięcia szkół.

Zgodnie z przedłożonymi dziś przez resort podległy Jarosławowi Gowinowi informacjami, sklepiki szkolne wsparcie otrzymają od listopada 2020 do marca 2021 włącznie.

Oznacza to, że jeśli przedsiębiorcy opłacali w tym czasie składki ZUS, będą musieli złożyć wnioski o zwolnienie ze składek za dany okres i wystąpić do ZUS o ich zwrot.

W przypadku świadczenia postojowego będzie ono zapewne wypłacane za cały okres wskazany w rozporządzeniu – wciąż na nie czekamy. Podobnie mikrodotacja z urzędu pracy czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Więcej informacji o tarczy antykryzysowej przeczytasz w Prime News Firma

Total
1
Reakcji