tarcza branżowa kwiecień 2021 rozporządzenie

Tarcza Branżowa przedłużona. Sejm przyjął rozporządzenie o pomocy przedsiębiorcom

Pomoc dla firm przedłużona i rozszerzona. Rada Ministrów przyjęła dziś rozporządzenie o pomocy za marzec i kwiecień dla 63 branż – poinformował dziś wicepremier Jarosław Gowin.

Wsparcie dla firm w czasie lockdownu zapowiedzieli 1 kwietnia na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin. Jak oświadczono, tarcza branżowa dla zamkniętych firm miała zostać przedłużona na kwiecień.

Jednocześnie z uwagi na zamknięcie m.in. branży beauty czy wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych i meblowych rozszerzona miała być także o nowe kody PKD.

Tarcza antykryzysowa przedłużona. Rada Ministrów przyjęła rozporzązenie

Dziś o przyjęciu przez Sejm przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozporządzenia poinformował na Twitterze szef resortu rozwoju Jarosław Gowin.

– Pomoc dla firm przedłużona i poszerzona – Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o pomocy za marzec i kwiecień dla 63 branż, w tym dodatkowych 17 kodów PKD, najbardziej obecnie poszkodowanych przez pandemię – napisał wicepremier.

Nie oznacza to jednak, że tarcza branżowa wejdzie w życie od dziś. Przedsiębiorcy muszą bowiem poczekać na publikację rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Nie podano także jeszcze konkretnych informacji o tym, które dokładnie firmy zamknięte mocą marcowego rozporządzenia zostaną uwzględnione w tarczy branżowej.

Szef resortu rozwoju, jak i Olga Semeniuk wskazywali kilkukrotnie, że żadna z zamkniętych firm nie pozostanie bez pomocy, jednak, jak pisaliśmy kilka dni temu w liście opublikowanej na stronie MRPiT nie pojawiły się m.in. studia tatuażu. A te działalności prowadzić od 28 maca nie mogą.

Interweniował w tej sprawie u Jarosława Gowina rzecznik MŚP Adam Abramowicz, jednak pewność wsparcia, przedsiębiorcy będą mieli dopiero po publikacji przyjętego dziś rozporządzenia.

Z informacji przekazanych dziś przez Gowina wynika jednak, że nowych kodów PKD ma być 17. Lista opublikowana na stronie ministerstwa zawierała ich jednak 16. Oznacza to, że “jedna branża” została wciągnięta do rozporządzenia – być może są to właśnie studia tatuażu.

Aktualizacja: Lista nowych kodów PKD dostępna jest już pod tym adresem

Tarcza branżowa kwiecień. Jakie wsparcie dla przedsiębiorców?

W każdej z odsłon tarczy antykryzysowej / tarczy branżowej właściciele firm skorzystać mogli m.in. ze zwolnienia z ZUS za okres lockdownu, dofinansowania wynagrodzeń pracowników czy świadczenia postojowego. Za wszystkie z tych form pomocy odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nie wiadomo jednak, jak szybko od opublikowania rozporządzenia przedsiębiorcy “wciągnięci na listę” będą mogli wnioskować o wsparcie. Jak mówił bowiem niedawno szef resortu rozwoju, pomoc wymaga przygotowania systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– To wymaga pewnych zmian, jeśli chodzi o system informatyczny ZUS-u. W związku z tym te pieniądze dotrą do przedsiębiorców […] nie w kwietniu, ale dotrą z całą pewnością w maju – oświadczył szef resortu rozwoju.

Wicepremier podkreślił jednocześnie, że „nie dotyczy to tych kilkudziesięciu branż, które objęte są tarczą od wielu miesięcy.

– Natomiast tych nowych kilkanaście branż rzeczywiście będzie musiało się uzbroić w cierpliwość. Myślę, że w ciągu 3-4 tygodni te pieniądze zaczną trafiać do przedsiębiorców – mówił 3. kwietnia Jarosław Gowin.

Prócz instrumentów, za które odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy będą mogli skorzystać także z mikrodotacji z urzędu pracy do kwoty 5000 zł.

Aktualizacja: Termin wejścia w życie nowelizacji dostępny jest tutaj

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji