wsparcie dla salonów tatuażu i piercingu

Rząd zamknął studia tatuażu i piercingu, ale wsparcia dla nich nie przewidział

Wprowadzony pod koniec marca lockdown branży beauty objął także studia tatuażu i piercingu. Szumnie zapowiadane od kilkunastu dni wsparcie dla zamkniętych branż nie obejmie jednak tej grupy przedsiębiorców. Rząd zwyczajnie o nich zapomniał lub nie lubi drobnych modyfikacji ciała. Interwencję w tej sprawie podjął właśnie Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Studia tatuażu i piercingu pominięte przez rząd. Tarcza ich nie obejmie?

Mocą rozporządzenia od 28 marca do zamkniętych branż dołączyły m.in. wielkopowierzchniowe sklepy meblowe czy budowlane, przedszkola i żłobki, a także wszelkie salony urody, w tym fryzjerzy i kosmetyczki.

W rozporządzeniu znalazły się także firmy działające pod kodem PKD 96.09.Z z konkretnym wskazaniem na studia tatuażu i piercingu, które również nie mogą być aktualnie otwarte.

W kilka dni po zaostrzeniu restrykcji obejmujących nowe branże Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu wsparcia dla firm objętych lockdownem oraz rozszerzeniu pomocy o nowe kody PKD. Zarówno w trakcie konferencji prasowej, na której zapowiedziano pomoc, jak i na rządowej stronie nie pojawia się jednak kod 96.09.Z.

PKD 96.09.Z Podklasa ta obejmuje:

  • działalność astrologiczną i spirytystyczną,
  • działalność biur towarzyskich, biur matrymonialnych,
  • działalność agencji hostess,
  • działalność usługową związaną z opieką nad zwierzętami domowymi w zakresie wyżywienia, pielęgnowania, strzyżenia, pilnowania i tresury,
  • wyłapywanie bezpańskich zwierząt,
  • działalność organizacji badających genealogię,
  • działalność salonów tatuażu i piercingu,
  • usługi czyścibutów, portierów, pracowników wyznaczonych do parkowania samochodów itp.,
  • dorabianie kluczy,
  • działalność samoobsługowych maszyn na monety, takich jak: automaty fotograficzne, wagi, urządzenia do mierzenia ciśnienia krwi, szafki na monety itp.

Wsparcie dla salonów tatuażu i piercingu. Abramowicz interweniuje u Gowina

Problem z brakiem wsparcia dla salonów tatuażu i piercingu dostrzegł Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, który w piśmie adresowanym do wicepremiera Jarosława Gowina apeluje o pilne włączenie tej branży do tarczy antykryzysowej.

– Z nieukrywanym zdziwieniem przyjąłem fakt, że mimo umieszczenia salonów tatuażu i piercingu w rozporządzeniu wprowadzającym obostrzenia, przedsiębiorcy Ci nie zostali wymienieni jako kwalifikujący się do pomocy – napisał Adam Abramowicz.

Rzecznik zwrócił uwagę, że branża ta nie została wskazana ani podczas konferencji prasowej premiera, ani wymieniona na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w “liście nowych kodów PKD”, które zostaną objęte wsparciem.

Abramowicz wskazał, że brak pomocy zamkniętym decyzją rządu firmom “godzi w podstawowe zasady sprawiedliwości i zasadę zaufania przedsiębiorców do państwa”.

– Przy opracowywaniu zasad pomocy dla przedsiębiorców, w związku z trwającym stanem epidemii naczelną zasadą powinno być kwalifikowanie do pomocy tych przedsiębiorców, którzy na podstawie aktów normatywnych przyjętych przez rząd nie mogą legalnie prowadzić swojej działalności.

– Liczę na szybką pozytywną refleksję i umieszczenie kodów 96.09.Z w kolejnej odsłonie Tarczy Branżowej, która pozwoli przedsiębiorcom działającym pod tym kodem na skorzystanie z mechanizmów wsparcia takich jak umorzenie składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników czy świadczenie postojowe – napisał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Nie pierwszy raz rząd nie mówi głośno o wsparciu dla salonów tatuażu

– Standardem już jest, że w oficjalnej komunikacji Rządu studia tatuażu nie są wymieniane, tak było i ostatnio przy zamrożeniu branży – nie wspomniano o niej ani na konferencji ani na grafikach informacyjnych, pojawiła się dopiero w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – mówi prawniczka Anna Skuza cytowana przez portal “Tattooartist”.

Skuza dodaje także, że “pozostaje czekać na opublikowanie najnowszego Rozporządzenia Rady Ministrów. Niemniej trzeba się liczyć z tym, że wsparcie nie zostanie przyznane”.

Czytaj także
Total
0
Reakcji