Zwolnienie z ZUS za marzec i kwiecień 2021

Tarcza branżowa. Zwolnienie z ZUS za marzec i kwiecień 2021. Nowe informacje

Tarcza branżowa. Zwolnienie z ZUS za marzec i kwiecień 2021 r. Kto skorzysta? Dla kogo będzie dostępne zwolnienie z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne?

Z instrumentów pomocowych oferowanych przez rząd w ramach przedłużonej tarczy antykryzysowej / tarczy branżowej skorzystać ma łącznie ponad 60 branż (kodów PKD).

Tarcza antykryzysowa kwiecień 2021. Lista nowych kodów PKD

Jedną z flagowych form wsparcia jest zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS. Z racji przedłużenia i zaostrzenia lockdownu pomoc ta – obok innych instrumentów – ma być niebawem dostępna dla przedsiębiorców. Tyle tylko, że już za chwilę mija termin płatności składek, a przedsiębiorcy dalej nie wiedzą, kto zostanie objęty pomocą.

Dla kogo zwolnienie z ZUS za marzec i kwiecień 2021

Do dziś w Dzienniku Ustaw nie pojawiło się bowiem stosowne rozporządzenie dotyczące przedłużenia instrumentów pomocowych z tarczy branżowej, jednak MRPiT “już” nad nim pracuje, co potwierdziła wczoraj Olga Semeniuk. Niebawem powinno trafić zatem pod obrady Sejmu, a potem już prosta droga do Dziennika Ustaw.

Na podstawie zapowiedzi resortu rozwoju, a także premiera Mateusza Morawieckiego ze zwolnienia z konieczności opłacania składek ZUS skorzystać będą mogli ci przedsiębiorcy, których obejmowała już tarcza branżowa w poprzednich miesiącach. Dotyczy to przede wszystkim marca 2021 r. Aktualny lockdown trwać ma bowiem “jedynie” do 18 kwietnia, a co za tym idzie, jeśli jakimś cudem branże zostaną odmrożone, ZUS składek za kilkanaście pozostałych dni nie odpuści.

Firmy, które były uprawnione do skorzystania ze zwolnienia z ZUS w lutym, w znakomitej większości będą mogły zatem skorzystać ze zwolnienia także w marcu. Zaliczyć do nich możemy m.in. branżę kulturalną i rozrywkową, sprzedaż detaliczną odzieży, działalność fotograficzną, gastronomię, turystykę, branżę sportową, hotele i edukację. Z racji tego, że nie ma jeszcze rozporządzenia, nie możemy pozwolić sobie na wskazanie konkretnych kodów PKD.

Nowe kody PKD, które rządzący dołączają do tarczy branżowej ze zwolnienia z ZUS będą mogły skorzystać jedynie za miesiąc kwiecień. Przypomnijmy jednocześnie, że firmy te zostały objęte lockdownem w ostatnich dniach marca. Zwolnienie ze składek ZUS za ten miesiąc nie będzie im się zatem należało. W przypadku firm, które nie były objęcie tarczą branżową przez 27 marca, warto zatem albo opłacić składki ZUS za marzec w terminie, albo wystąpić do Zakładu o odroczenie terminu płatności.

Czytaj także: Olga Semeniuk o składkach ZUS w kwietniu

Kod PKD na dzień 31 marca

Według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się dziś Dziennik Gazeta Prawna, resort rozwoju pracując nad rozporządzeniem, chce, aby kod PKD weryfikowany był na dzień 31 marca 2021 r. Jeśli te informacje znajdą potwierdzenie w rozporządzeniu, będzie to doskonała wiadomość dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy przed końcem marca zmienili główny kod PKD.

Prócz nich skorzystaliby także nowi przedsiębiorcy, którzy założyli działalność w czasie trwania pandemii, a nieoczekiwanie objęto ich zakazami. Okresem porównawczym spadku dochodów (min. 40 proc.) miałby być analogiczny miesiąc roku poprzedniego, luty 2020, wrzesień 2020 lub miesiąc poprzedzający dzień złożenia wniosku.

Aby informacje te można było potwierdzić, musimy poczekać jednak na stosowne rozporządzenie.

Total
50
Reakcji