lockdown przedłużony

Lockdown przedłużony. Co ze wsparciem dla firm?

Lockdown przedłużony do 18 kwietnia. Zamknięta będzie znaczna część przedsiębiorstw usługowych oraz handlowych. Co ze wsparciem dla firm, które kilka dni temu deklarował zarówno premier Mateusz Morawiecki oraz cały resort rozwoju?

Minister zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o przedłużeniu aktualnych obostrzeń do 18 kwietnia. Zamknięte pozostaną m.in. żłobki i przedszkola, centra handlowe, obiekty sportowe, obiekty kulturalne, a także hotele i restauracje.

Zgodnie z rozporządzeniem z 27 marca br. do zamkniętych branż dołączyły także salony urody oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. W obiektach handlowych, placówkach pocztowych, a nawet kościołach obowiązują także dodatkowe ograniczenia.

Lockdown przedłużony. Co ze wsparciem dla firm?

Ogłoszone pod koniec marca obostrzenia trwać miały początkowo do 9 kwietnia. Wielu przedsiębiorców nie wierzyło jednak w to, że potrwają one jedynie do tego terminu. I mieli rację. Zgodnie z dzisiejszymi informacjami lockdown przedłużony został do 18 kwietnia.

1 kwietnia podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wsparcie dla zamkniętych branż. Rząd postanowił przedłużyć tarczę branżową na kwiecień. Poinformowano jednocześnie, że z uwagi na rozszerzenie restrykcji na kolejne branże, rozszerzona będzie także lista kodów PKD, które będą mogły liczyć na pomoc państwa w tym czasie.

Padły deklaracje, że do branż objętych już pomocą państwa dołączy 16 kodów PKD. Resort rozwoju wskazał, że będą to:

 • 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.43.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.52.Z Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.53.Z Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.54.Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.64.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.65.Z Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.75.Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski.
 • 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego.
 • 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
 • 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne.

Formami pomocy, które rządzący skierują do przedsiębiorców w kwietniu, są znane już z tarczy antykryzysowej zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja do 5000 zł, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.  Łączna ilość “branż”, które będą mogły liczyć na wymienione powyżej instrumenty, przekroczyć ma 60.

Kiedy rządowa pomoc dla przedsiębiorców?

Zapewnienia o rozszerzeniu tarczy branżowej o nowe kody PKD nie mają jednak skutku natychmiastowej wykonalności. Zamknięte mocą rozporządzenia z 27 marca branże na pomoc będą musiały jednak poczekać do maja, o czym poinformował niedawno Jarosław Gowin.

– To wymaga pewnych zmian, jeśli chodzi o system informatyczny ZUS-u. W związku z tym te pieniądze dotrą do przedsiębiorców […] nie w kwietniu, ale dotrą z całą pewnością w maju – oświadczył szef resortu w programie “Sprawdzam”.

O wsparciu dla firm mówiła dziś także wieceminister Olga Semeniuk na antenie TOK FM, tuż przed ogłoszeniem przez Adama Niedzielskiego przedłużenia restrykcji. Wiceszefowa resortu poinformowała, że trwają już prace nad nowym rozporządzeniem. Nie zdradzono jednak szczegółów dotyczących tego, jak szybko pomoc ta trafi do przedsiębiorców.

– Przygotowujemy rozporządzenie dotyczące tarczy branżowej przedłużające wsparcie dla firm z dotychczasowych 49 kodów PKD do około 62. Pomoc obejmie m.in. sklepy meblowe, budowlane i ogrodnicze.

Zgodnie z informacjami, które przedstawił Jarosław Gowin branże, które były objęte wcześniej tarczą antykryzysową, pomoc otrzymają nieco szybciej, jednak szef resortu rozwoju także nie zdradził żadnych konkretów w tej sprawie. Wiadomo tylko, że dzięki nowelizacji ustawy covidowej rządzący mogą przedłużać wsparcie dla firm na kolejne tygodnie.

Do dziś nie wiadomo także czy firmy zamknięte 27 marca – np. branża beauty – będą mogły liczyć na wsparcie za cały kwiecień, skoro lockdown oficjalnie ma potrwać “jedynie” do 18 kwietnia. Na zadane przez nas pytanie, MRPiT nie wysłał jeszcze odpowiedzi. Pozostaje zatem czekać na publikację rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji