kiedy pomoc dla nowych branż

Tarcza antykryzysowa rozszerzona, ale na szybką pomoc nie ma co liczyć!

Kilka dni temu premier ogłosił wsparcie dla nowych branż i przedłużenie tarczy antykryzysowej o kolejne tygodnie. Zamknięte w marcu firmy nie otrzymają jednak szybkiej pomocy – mówi o tym wicepremier Jarosław Gowin i apeluje o cierpliwość.

Szumnie ogłoszone przez rządzących przedłużenie tarczy antykryzysowej wraz z jej rozszerzeniem o kolejne kody PKD przedsiębiorcy przyjęli z jednej strony z zadowoleniem, z drugiej zaś ze sceptycyzmem – do dziś w tej sprawie nie pojawiło się bowiem rozporządzenie.

Tarcza branżowa przedłużona i … rozszerzona

Zgodnie z zapowiedziami tarcza branżowa będzie przedłużona dla dotychczasowych branż na kwiecień 2021 r. Instrumentami w niej zawartymi objęte mają być także nowe kody PKD. Zaliczyć do nich możemy (zgodnie z informacjami płynącymi z ministerstwa):

 • 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.43.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.52.Z Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.53.Z Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.54.Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.64.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.65.Z Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.75.Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski.
 • 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego.
 • 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
 • 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne.

Do wymienianych przez szefa rządu form pomocy zaliczyć możemy: zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS, mikrodotacje z urzędu pracy do kwoty 5000 zł, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, a także świadczenie postojowe.

Prócz bezzwrotnych mikrodotacji za wszystkie ze wskazanych instrumentów odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten, nie jest jednak gotowy do szybkiej pomocy wszystkim firmom.

Kiedy wsparcie dla fryzjerów, kosmetyczek, sklepów meblowych i budowlanych?

W piątkowym programie “Sprawdzam” na antenie TVN24 do kwestii wsparcia dla przedsiębiorców odniósł się wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin. Zapytany przez prowadzącego o to kiedy konkretnie przedsiębiorcy “wciągnięci” właśnie do tarczy branżowej otrzymają pomoc, Gowin uznał, że wsparcie to trafi do nich nie wcześniej niż w maju br.

– To wymaga pewnych zmian, jeśli chodzi o system informatyczny ZUS-u. W związku z tym te pieniądze dotrą do przedsiębiorców […] nie w kwietniu, ale dotrą z całą pewnością w maju – oświadczył szef resortu rozwoju.

Wicepremier podkreślił jednocześnie, że “nie dotyczy to tych kilkudziesięciu branż, które objęte są tarczą od wielu miesięcy.

– Natomiast tych nowych kilkanaście branż rzeczywiście będzie musiało się uzbroić w cierpliwość. Myślę, że w ciągu 3-4 tygodni te pieniądze zaczną trafiać do przedsiębiorców – podsumował Jarosław Gowin.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji