tarcza antykryzysowa kwiecień 2021 kody pkd

Tarcza antykryzysowa kwiecień 2021. Lista nowych kodów PKD

Tarcza antykryzysowa przedłużona na kwiecień 2021 r. Rządzący zdecydowali także o rozszerzeniu jej o kolejne kody PKD. Sprawdzamy, kto skorzysta z pomocy państwa w czasie lockdownu. Tarcza branżowa kwiecień 2021 – pełna lista nowych kodów PKD.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami m.in. wiceminister Olgi Semeniuk, premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o przedłużeniu tarczy branżowej z jednoczesnym rozszerzeniem jej o kolejne kody PKD.

Przedsiębiorcy objęci najnowszym rozporządzeniem będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS, świadczenia postojowe, dotacje z urzędu pracy do 5000 zł, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Jarosław Gowin zaznaczył, że pomoc adresowana do przedsiębiorców  “jest miarą wysiłku podejmowanego przez polskiego podatnika i polskie społeczeństwo, aby pomóc firmom ratować miejsca pracy”.

Firmy, które były objęte tarczą finansową w poprzednich miesiącach będą mogły skorzystać “wstecz” za marzec oraz za kwiecień. Oznacza to, że np. zwolnienie z ZUS za marzec będzie im przysługiwało. W tym celu muszą złożyć jednak stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Więcej o zwolnieniu z konieczności opłacania składek ZUS przeczytasz na stronach Prime News.

Pozostałe firmy, które wymieniamy poniżej, tarczą branżową zostaną objęte tylko za kwiecień 2021. Rządzący nie wspominają bowiem nić o ewentualnych rekompensatach za okres zamknięcia w dniach 27-31 marca.

Tarcza antykryzysowa kwiecień 2021 – nowe kody PKD

Zgodnie z informacjami przedłożonymi nam 1 kwietnia (oby nie był to żart rządzących) tarcza branżowa rozszerzona została o poniższe kody PKD. Początkowo miało być ich tylko kilka, jednak dziś resort rozwoju przedstawił ich kilkanaście.

Tarcza antykryzysowa kwiecień 2021. Pełna lista nowych kodów PKD

 • 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.43.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.52.Z Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.53.Z Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.54.Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.64.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.65.Z Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.75.Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
 • 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski.
 • 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego.
 • 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
 • 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne.

Aby otrzymać wsparcie w ramach tarczy branżowej, trzeba wykazać spadek przychodów na poziomie 40 proc. w odpowiednim okresie porównawczym, co do zasady r/r albo m/m.

Na wsparcie dla firm w kwietniu w ramach tarczy branżowej rządzący przeznaczą łącznie 7 miliardów złotych. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, łączna pula przewidziana na pomoc dla firm w II kwartale tego roku wyniesie nawet 30 miliardów złotych.

W opublikowanej dziś liście kodów PKD, które załapią się na pomoc rządu, zabrakło jednak zapowiadanych 22 marca sklepików szkolnych. Więcej o tym piszemy tutaj.

Czytaj także: 

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji