Tarcza antykryzysowa przedłużona

Premier deklaruje pomoc dla zamkniętych firm. Zwolnienie z ZUS i postojowe przedłużone

Tarcza antykryzysowa przedłużona na marzec i kwiecień – zadeklarował Mateusz Morawiecki. Przedsiębiorcy otrzymają pomoc w postaci zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowego czy dotacji 5000 zł. Rozważane jest także dodatkowe wsparcie dla firm średnich i dużych.

Na dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej programu szczepień, premier Mateusz Morawiecki odniósł się do pomocy przedsiębiorcom, którzy w wyniku przedłużenia i jednoczesnego zaostrzenia zasad lockdownu nie mogą prowadzić działalności.

Tarcza antykryzysowa przedłużona na marzec i kwiecień

Szef rządu zapytany podczas konferencji o rozwiązania pomocowe, na które będą mogli liczyć zamknięci mocą rozporządzenia przedsiębiorcy, zadeklarował, że jednym z nich będzie przedłużenie tarczy antykryzysowej.

– W przypadku obecnej fali niestety jest konieczność kontynuacji naszych obostrzeń, a to z kolei oznacza, że dla kilku kilkudziesięciu branż – zidentyfikowaliśmy tych branż po PKD ok. 54, oznacza to znaczący ubytek przychodów i niemożność lub znaczne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej” – powiedział premier podczas dzisiejszej konferencji.

Czy będzie Tarcza Finansowa 3.0? Jest decyzja Polskiego Funduszu Rozwoju

Premier dodał następnie, że w związku z tym “również na miesiąc kwiecień będzie zaprezentowana tarcza, która obejmie zarówno ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, jak również jednorazowe bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, ale także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych”.

Słowa premiera odzwierciedlają zatem to, o czym pisaliśmy już kilka dni temu, czyli wydłużeniu tarczy branżowej o kolejne miesiące z jednoczesnym zwiększeniem liczby kodów PKD, które będą mogły skorzystać z pomocy.

Przypomnijmy bowiem, że obecna tarcza antykryzysowa, inaczej zwana tarczą branżową obejmuje jedynie niespełna 50 kodów PKD. Z racji zaś zamknięcia m.in. salonów urody czy sklepów meblowych i budowlanych liczba ta zostanie powiększona właśnie o te branże.

Morawiecki poinformował także o przygotowywaniu specjalnych rozwiązań dla dużych firm, jednak nie padły w tej sprawie, żadne konkrety.

– Dziś, chociażby podczas posiedzenia Rady Ministrów dyskutowaliśmy o tarczy dla dużych firm o pewnym konkretnym przedsiębiorstwie, ale generalnie jeśli chodzi o wsparcie dla firm, będzie dotyczyło wszystkich tych, których najbardziej koronawirus dotknie również w kwietniu” – poinformował premier.

Czytaj więcej o:

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji