zawieszenie spółki a składki zus

Pandemia dobija firmy, a nowy pomysł Ministerstwa Rodziny może to tylko przyśpieszyć

Zawieszenie spółki a składki ZUS. Już niedługo wspólnicy spółek mogą zostać pozbawieni możliwości nieopłacania składek ZUS, gdy działalność spółki zostanie zawieszona. Wszystko przez projekt nowelizujący ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Słowem, nie zarabiasz, a i tak zapłacisz.

W styczniu bieżącego roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym przedsiębiorcy, którzy zawieszą działalność i tak będą podlegali obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Zawieszenie spółki a składki ZUS

Do tej pory przedsiębiorcy nie mieli obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli działalność została zawieszona. Ministerstwu Rodziny się to nie spodobało i zaproponowało zmiany.

Te objąć by miały jednak nie wszystkie rodzaje działalności, a “wyłącznie” cztery rodzaje spółek: komandytową, partnerską, jawną oraz spółkę z ograniczoną działalnością. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych zmian by nie było.

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że tylko od marca 2020 r. do lutego 2021 r. działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym zawiesiło łącznie blisko 8 tys. spółek: 6256 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 1112 spółek komandytowych i 600 spółek jawnych.

A skoro tylko w ciągu roku ubyło tysiące płatników, stopniały także wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli dołożymy do tego zwolnienia z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej, deficyt w Zakładzie może być znaczny.

Składki ZUS opłacimy BLIKIEM? Zakład szuka operatora płatności elektronicznych

W przypadku spółek z ograniczoną działalnością zmiany dotyczyłyby jednak tylko tych jednoosobowych, czyli takich, w których występuje wyłącznie jeden wspólnik. Założenie i prowadzenie spółki z o.o. jednoosobowo jest bowiem w polskim prawie dopuszczalne.

Jeśli zaproponowany projekt zostanie przyjęty, wspólnicy, aby uwolnić się od konieczności opłacania składek ZUS, musieliby spółkę zamknąć (rozwiązać). Dodać należy, że zgodnie z projektem ustawy za dzień zamknięcia spółki uważano by dzień wykreślenia z rejestru bądź zbycia udziałów lub wniesionych wkładów (w zależności od rodzaju spółki).

Czy Tarcza 8.0 oferuje zwolnienie z ZUS za marzec 2021?

Jak podkreślają sami przedsiębiorcy komentujący pomysł resortu w grupach na FB, “projekt ten może dobić i tak pogrążone w kryzysie firmy”.

Wielu przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19 uciekło bowiem w zawieszenie, aby nie generować niepotrzebnych kosztów. Tym samym mogli spokojnie przeczekać najgorszy czas, a następnie odmrozić działalność, gdy sytuacja pandemiczna się w kraju poprawi.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji