wsparcie dla sklepików szkolnych

Rząd wesprze kolejną branżę. Sklepiki szkolne doczekały się pomocy państwa

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada wsparcie dla sklepików szkolnych. Projekt nowelizacji ustawy covidowej właśnie trafił do wykazu prac legislacyjnych. Niebawem zająć ma się nim Sejm.

Sklepiki szkolne podczas obowiązującej od miesięcy nauki zdalnej oraz znacznemu ograniczeniu pracy wielu placówek edukacyjnych młodszych klas, cierpiały w tym czasie nie mniej niż gastronomia, hotelarstwo czy branża fitness. Dopiero teraz jednak rządzący szykują dla nich wsparcie.

Będzie wsparcie dla sklepików szkolnych w ramach tarczy branżowej

Tarcza antykryzysowa 8.0 inaczej zwana tarczą branżową obowiązuje wyłącznie dla około 50 kodów PKD. Na “liście wybrańców” zabrakło jednak przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. Ministerstwo rozwoju wsłuchało się w końcu w postulaty przedsiębiorców i postanowiło “coś zmienić”.

Osobna tarcza dla sklepików szkolnych co prawda nie powstanie, ale dziś (22 marca) na rządowej stronie pojawił się komunikat, w którym resort podległy Jarosławowi Gowinowi poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy covidowej. Zakłada ona (nowelizacja), że właściciele sklepików szkolnych będą mogli w końcu liczyć na pomoc państwa.

Czy będzie tarcza finansowa 3.0? Wiceszef PFR mówi wprost

– Wsparcie dla sklepików szkolnych będzie podobne do wsparcia, jakie przysługuje przedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych – informuje rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.

Sklepiki szkolne – tarcza branżowa także dla nich

Wśród wymienionych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii instrumentów pomocowych w ramach rozszerzenia tarczy antykryzysowej 8.0 / tarczy branżowej pojawiły się zwolnienie z opłacania składek na ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, świadczenie postojowe oraz bezzwrotne dotacje do kwoty 5000 zł z urzędu pracy.

Dla kogo 5000 zł dotacji z urzędu pracy w marcu 2021? Pełna lista kodów PKD

Jak wskazuje ministerstwo, aby przedsiębiorca mógł otrzymać wsparcie, o którym mowa powyżej, będzie musiał wykazać spadek obrotów o minimum 40 proc. To jednak z uwagi na naukę zdalną, a tym samym brak pełnego obłożenia placówek szklonych nie powinno być większym problemem.

Więcej zmian w nowelizacji

Prócz objęcia sklepików szkolnych tarczą branżową, nowelizacja ustawy przewiduje także wydłużenie terminu na realizację vouchera turystycznego otrzymanego w zamian za odwołaną z powodu pandemii COVID-19 imprezę turystyczną.

Za kilka dni rusza wielkie liczenie. Za brak udziału kara grzywny

Zgodnie z zamieszczonym projektem zmiany obejmą także kwestie umorzenia pobranej przez przedsiębiorcę dotacji z urzędu pracy np. w przypadku jego śmierci lub nagłych zdarzeń losowych. Ministerstwo rozwoju chce również uregulować kwestię ewentualnego rozłożenia na raty spłaty niesłusznie pobranej przez przedsiębiorcę pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Więcej o tym piszemy w tym artykule.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji