składki ZUS szybkie płatności blik karta

Składki ZUS opłacimy BLIKIEM? Zakład szuka operatora płatności elektronicznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje “małą rewolucję” w sposobie opłacania składek na ubezpieczenia. Prawdopodobnie już niedługo składki ZUS będzie można opłacać kartą, BLIKIEM lub szybkim przelewem on-line, bez konieczności wykonywania standardowego transferu na konto Zakładu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał kilka dni temu komunikat, w którym poinformował o rozpoczęciu prac mających na celu “rozeznanie rynku” w celu wyboru operatora płatności elektronicznych, który zapewni szybkie płatności elektroniczne składek ZUS przez płatników.

Składki ZUS – Zakład chce wprowadzić szybkie płatności. BLIK, karta, przelew online

Zgodnie z zamieszczonymi 9 marca informacjami Zakład oczekuje dostarczenia przez operatora takich płatności jak BLIK, szybkie przelewy online, a także płatność kartą. Co istotne Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wdrożyć szybkie płatności także w planowanej przez siebie aplikacji mobilnej.

ZUS chce, aby to operator płatności ma dostarczył własne rozwiązanie. Jak widać, Zakład nie planuje budowy dedykowanego systemu płatności. W ten sposób cała odpowiedzialność za płatności przejdzie na operatora. Ma wziąć on bowiem na siebie wszelkie kwestie zarówno techniczne, jak i obsługę reklamacji.

Czytaj także: Sądy dołączają do Polski bezgotówkowej. Coraz więcej instytucji posiada już terminale płatnicze

W pierwszej fazie Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce dowiedzieć się tego, jakie są niezbędne wymagania techniczne i funkcjonalne wdrożenia szybkich płatności składek na ubezpieczenia społeczne. Operatorzy na przesyłanie odpowiedzi na zapytanie ZUS mają czas do 15 kwietnia br.

Szybkie płatności ZUS. To będzie mała rewolucja

Od kilkudziesięciu lat składki ZUS płatnicy mogli opłacać jedynie standardowym przelewem bezpośrednio na konto Zakładu lub przekazem pocztowym. Ta druga możliwość dotyczyła jednak wyłącznie przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 10 pracowników i obrocie rocznym nieprzekraczającym 2 mln euro.

Nie przegap: Zwolnienie z ZUS za marzec 2021 r. Czy Tarcza 8.0 to umożliwia?

Standardowy przelew bankowy dokonywany był – jest do dzić – na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). To na jego podstawie ZUS zapisuje i rozlicza wpływające na konto składki.

W związku z przyśpieszającą cyfryzacją – także samego ZUS – Zakład planuje ułatwienie płatnikom płatność składek i – co widać po najnowszym komunikacie – zamierza wdrożyć szybkie płatności online. Nie wiadomo jednak konkretnie czy opcja ta będzie dostępna wyłącznie dla małych płatników składek, czy też dla wszystkich, także większych przedsiębiorców.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji