konto przedsiębiorcy

Niebawem rusza Konto przedsiębiorcy. Na projekt rządzący przeznaczyli blisko 43 mln

Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu. Taką nazwę otrzymał rozpoczęty dwa lata temu projekt, na który rządzący przeznaczyli blisko 43 mln zł. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapewnia, że ruszy on już w II kwartale tego roku. Co zakłada Konto przedsiębiorcy? Jakie usługi będą realizowane?

W marcu 2019 roku obecne Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że planuje wdrożenie Konta przedsiębiorcy, dzięki któremu sprawniej założymy firmę, sprawdzimy dane z CEIDG oraz KRS w jednym miejscu, łatwiej skontaktujemy się z Rzecznikiem MŚP. Słowem konsolidacja rządowych serwisów na miarę XXI wieku.

Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu

W pierwszej fazie zakładano, że Konto przedsiębiorcy zostanie uruchomione do końca lutego 2022 r. Partnerem projektu została Sieć Badawcza Łukasiewicza. W lutym bieżącego roku szef resortu rozwoju i wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu ruszy jeszcze w drugim kwartale 2021 r.

– W czasie pandemii COVID-19 urzędy, które obsługują firmy, muszą działać tak, aby zagwarantować bezpieczeństwo obywateli, ale również zapewnić przedsiębiorcom możliwość sprawnego załatwiania spraw urzędowych. Narzędziem, dzięki któremu możemy realizować to założenie, jest platforma biznes.gov.pl – hub dla potencjalnych i obecnych przedsiębiorców. Tam też umiejscowimy tzw. Konto Przedsiębiorcy – tłumaczy wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin.

Pandemia, jak widać, przyśpieszyła cyfryzację nie tylko banków czy firm, ale także spriorytetyzowała działania rządu. Konto przedsiębiorcy uruchomione ma być na wiele miesięcy przed początkowym terminem.

Konto przedsiębiorcy gov.pl – cel projektu wartego blisko 43 mln zł

Zgodnie z informacjami przedkładanymi przez MRPiT założeniem projektu Konto przedsiębiorcy – usługi online w jednym miejscu, jest usprawnienie zakładania i prowadzenia działalności na terenie RP “poprzez Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy wraz z Kontem firmy, na którym będą przechowywane i prezentowane dane potrzebne do realizacji usług”.

Ministerstwo postanowiło połączyć wszelkie serwisy związane z e-usługami dla przedsiębiorców (także e-Doręczeniami) i stworzyć jeden ogólny system, w którym przedsiębiorcy, ich pełnomocnicy i reprezentanci mogliby załatwiać niezbędne sprawy. Ze słów Jarosława Gowina, a także oficjalnych informacji przekazywanych przez podległy mu resort wynika jednak, że aktualne połączenie dotyczyć będzie konkretnie CEIDG oraz platformy biznes.gov.pl.

Konto przedsiębiorcy gov.pl – korzyści

“Dane rejestrowe oraz informacje wprowadzane przez użytkowników zostaną skonsolidowane i usystematyzowane, dzięki czemu ułatwią wypełnianie kolejnych formularzy oraz pozwolą na prezentację spersonalizowanych treści i powiadomień” – pisano w komunikacie jeszcze w 2019 roku.

W planach – tych początkowych, gdy opracowywano kosztorys – było także udostępnienie kanału, dzięki któremu przedsiębiorca mógłby skontaktować się z Biurem Rzecznika MŚP. Aktualnie nic o tym nie wiadomo.

W połowie lutego, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że Konto przedsiębiorcy wyposażone będzie także w “przypominajkę” o zbliżających się terminach urzędowych, aby przedsiębiorcy nie przeoczyli żadnego z nich.

Podsumowując, Konto przedsiębiorcy gov.pl pozwoli na: wyszukanie podmiotów gospodarczych zarówno z bazy KRS, jak i CEIDG w jednym miejscu, zapamiętanie wprowadzonych do systemu danych, dzięki czemu usprawni to załatwianie innych spraw w przyszłości, przypomni o nadchodzących terminach urzędowych. Konto przedsiębiorcy dostosowane będzie także do urządzeń mobilnych. Budżet projektu to 42 812 529,85 zł.

Obejrzyj prezentację Konta przedsiębiorcy online.

Konto przedsiębiorcy gov pl
Konto przedsiębiorcy gov.pl ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji