pełne umorzenie subwencji pfr

Premier deklaruje firmom pełne umorzenie subwencji PFR z Tarczy Finansowej 1.0

Pełne umorzenie subwencji PFR z Tarczy Finansowej 2.0 i przedłużenie wsparcia dla przedsiębiorców na marzec – takie deklaracje padły dziś z ust premiera Mateusza Morawieckiego podczas wizyty w jednej z firm, która otrzymała rządową pomoc.

Budżet przewidziany na wsparcie dla przedsiębiorców w marciu br. to 4,5 mld zł. Właściciele firm z sektorów najbardziej dotkniętych obostrzeniami będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe, dotacje z urzędów pracy czy dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Prezes Rady Ministrów zadeklarował także, że firmy z branż najbardziej dotkniętych kryzysem będą mogły liczyć na pełne umorzenie subwencji PFR otrzymanych z Tarczy Finansowej 1.0.

Pełne umorzenie subwencji PFR z Tarczy Finansowej 1.0

– Podjąłem decyzję o tym, że te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm i miejsc pracy, które miały być w 25 proc. zwrócone – dla branż najbardziej dotkniętych, nie będą musiały być zwracane do skarbu państwa – powiedział premier Morawiecki podczas wizyty w jednej z firm w woj. lubelskim.

pełne umorzenie subwencji pfr
Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pełne umorzenie subwencji PFR z Tarczy Finansowej 1.0. Foto Prime News by KPRM

Kilka dni temu Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju informował, że średnia wartość umorzenia subwencji wyniesie 65-70 proc. Minimalna kwota, którą firmy miałyby spłacać, szacowana była na 25 proc. wartości udzielonej w ramach Tarczy Finansowej 1.0 subwencji.

Marczuk podkreślił wtedy także, że splata subwencji przez firmy, które otrzymały je w maju 2020 r., rozpoczęłaby się nie wcześniej, niż pod koniec lipca 2021 r. Dla tych, które otrzymały je w czerwcu lub lipcu, PFR planował rozłożenie na 24 raty.

Jak umorzyć subwencje PFR z Tarczy Finansowej 2.0

Przed deklaracją Mateusza Morawieckiego dotyczącej pełnego umorzenia subwencji PFR, wiceprezes Funduszu informował, że umorzenia dokonywane byłyby praktycznie automatycznie na podstawie danych zebranych przez PFR, np. z ZUS dotyczących zatrudnienia. Podstawowymi warunkami umorzenia są bowiem utrzymanie samej działalności, jak i zatrudnienia przez 12 miesięcy.

Po zalogowaniu do banku, który wypłacił przedsiębiorcy subwencję PFR, właściciel firmy znajdzie komunikat, w którym podana będzie wyliczona przez PFR kwota umorzenia. – Po jego akceptacji i ewentualnym uzupełnieniu firma otrzyma via bank, także online, decyzję o umorzeniu oraz harmonogram spłat pozostałej części subwencji – mówił kilka dni temu wiceszef PFR.

Po dzisiejszych zapowiedziach premiera nie wiadomo jednak czy proces ten nie ulegnie zmianie. Nie ma pewności także, które konkretnie firmy będą mogły skorzystać z pełnego umorzenia subwencji PFR. Padło jedynie sformułowanie o “około 50 branżach”. Domyślnie tych, które skorzystały także z Tarczy Finansowej 2.0.

Mateusz Morawiecki deklaruje pełne umorzenie subwencji PFR z Tarczy Finansowej 1.0

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji