apel morawieckiego do kiedy mikrodotacja

Morawiecki apeluje do przedsiębiorców. Wylicza kwoty i mówi o przedłużeniu mikrodotacji

W piątkowe popołudnie w krótkim wystąpieniu premier zaapelował do przedsiębiorców o solidarność. Przekonywał, że “w obliczu kryzysu nikt nie pozostanie sam”, a walkę z COVIDEM “wygramy wspólnie”. Mówił także o wydłużeniu mikrodotacji do lutego.

– Wszyscy w Polsce chcielibyśmy, aby pandemia raz na zawsze ustąpiła, a życie społeczne i gospodarcze mogło toczyć się jak dawniej – mówił premier Mateusz Morawiecki w krótkim materiale wideo adresowanym do przedsiębiorców. Dodał, że “na tym etapie decyzja o przedłużeniu wielu obostrzeń była konieczna”. Zaapelował jednocześnie o solidarność i przekonywał, że “innej drogi nie ma”.

Solidarnie zwyciężymy

W materiale wideo, będącym swoistym apelem do przedsiębiorców, premier zaznaczył, że rząd widzi “jak wirus krąży po Europie, a wielu Polaków walczy o zdrowie i życie w szpitalach”. – Wiem jednak, że wiele osób przyjęło tę decyzję [o przedłużeniu lockdownu – przypis red.] z rozczarowaniem, a nawet z irytacją. W wielu branżach obostrzenia wymusiły ograniczenia lub niemal całkowitą rezygnację z prowadzenia działalności. Rozumiem głosy rozgoryczenia, rozumiem chęć powrotu do normalnej pracy – przekonywał premier.

– Tak proszę państwa, przedłużyliśmy obostrzenia o kolejne dwa tygodnie, ale w ślad za tym podążają również kolejne mechanizmy wsparcia.

Mikrodotacja do lutego

– Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o przyznaniu za grudzień, styczeń i luty naszego programu dotacji bezzwrotnych do 5 tysięcy złotych dla mikro i małych firm. Przeznaczymy na to od 2,5 do 3 mld zł – mówił premier Morawiecki.

– Można się o nią ubiegać, jeśli przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy w związku z COVID-19 o co najmniej 40 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym.

– Łącznie rządowe wsparcie dla polskich przedsiębiorców przekroczyło już 175 mld zł i dzięki temu uratowane zostało ponad 5 mln miejsc pracy – wyliczał szef rządu. Tym razem kierujemy pomoc do 48 branż [kodów PKD – przypis red.], branż, które z powodu jesiennych i zimowych obostrzeń musiały ograniczyć lub zupełnie wstrzymać swoją działalność – mówł szef rządu.

Od ponad 10 miesięcy toczymy niezwykle trudną walkę i choć jest ciężko, ta walka daje efekty. Szanowni przedsiębiorcy. Nikt z Was nie staje do tej walki samotnie. Toczymy tę walkę razem. I razem ją wygramy.

– podsumował premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji