kiedy luzowanie obostrzeń

Olga Semeniuk o luzowaniu obostrzeń i otwieraniu niektórych branż

Jeśli sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie nie będzie się gwałtownie zmieniać, to w lutym część branż może zostać “odmrożonych” – uważa wiceminister Olga Semeniuk. Dodaje także, że te firmy, które zamierzają otworzyć się wcześniej mimo obostrzeń, pozostaną bez wsparcia rządu.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk w programie “Graffiti” mówiła, że trwają obecnie konsultacje z poszczególnymi branżami dotyczące ewentualnego luzowania obostrzeń. Jak wskazała “Resort aktualizuje protokoły bezpieczeństwa, jesteśmy gotowi, aby je wdrażać. Czekamy jeszcze na ostatnie konsultacje z poszczególnymi branżami. Kiedy konkretnie ta data zapadnie, to będzie informacja ze strony prezesa Rady Ministrów”.

Wiceminister dodała także, że nie można jeszcze mówić o datach zdejmowania restrykcji. To zależy przede wszystkim od sytuacji pandemicznej zarówno w Polsce, jak i Europie. Przypomnijmy w tym miejscu, że wczoraj na terenie województwa małopolskiego potwierdzono pierwszy przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusa, której z uwagi na “łatwość rozprzestrzeniania się” rządzący mocno się obawiają, z uwagi na możliwość szybkiego “przeciążenia” służby zdrowia.

Które branże zostaną odblokowane jako pierwsze

Semeniuk podkreśliła jednocześnie, że na pierwszy rzut pójdą zapewne centra handlowe i zlokalizowane w nich sklepy. – Jako pierwsza otwarta zostanie branża sprzedaży detalicznej i centra handlowe. Będziemy to rekomendować z wicepremierem Jarosławem Gowinem – powiedziała wiceminister.

Podsekretarz stanu w MRPiT wskazała także, że jeśli chodzi o inne gałęzie gospodarki takie jak gastronomia, aquaparki czy kluby fitness to resort pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich protokołów bezpieczeństwa, które mogłyby pozwolić na ewentualne luzowanie obostrzeń. “To są te podmioty gospodarcze, które wiążą się z zamkniętymi pomieszczeniami i kumulacją osób. Na pewno mówimy tutaj o bardzo restrykcyjnych protokołach bezpieczeństwa” – stwierdziła.

Czytaj także: Semeniuk o wsparciu dla gastronomii: zwolnienie z ZUS, postojowe, kredyty i … zmiana modelu biznesowego

Semeniuk dodała, jednocześnie, że jest po “trudnych rozmowach” z branżą fitness, która zapowiada masowe otwarcie lokali od 1 lutego. Jak wskazała, poprosiła “o możliwość indywidualnych spotkań on-line […] przez cały weekend i cały przyszły tydzień po to, aby prosić tych przedsiębiorców o cierpliwość jeszcze w ciągu tych kilkunastu dni do momentu, kiedy będziemy już mieli pewność, że stan epidemiczny w kraju jest ustabilizowany”.

Do kwestii ewentualnego luzowania obostrzeń odniósł się dziś także rzecznik rządu Piotr Müller, który poinformował, “że w najbliższych dniach odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej, na której będą podejmowane ostateczne decyzje”. Rzecznik stwierdził jednocześnie, że nie spodziewa się zaostrzania obostrzeń.

Firmy łamiące restrykcje pozostaną bez wsparcia

Wiceminister cytowana przez PAP informowała jednocześnie, że w przypadku firm, które zdecydują się jednak na masowe otwarcie swoich obiektów 1 lutego, muszą one “liczyć ze skutkami społeczno-zdrowotnymi” tych decyzji. Po drugie – co podkreśliła – “będą wyłączeni z pomocy publicznej, czyli z możliwości wsparcia z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0″ – Chcemy, aby pieniądze te trafiały bezpośrednio do tych przedsiębiorstw, które są odpowiedzialne i działają zgodnie z prawem – podsumowała Semeniuk.

W podobnym tonie wypowiadają się w ostatnich tygodniach inni przedstawiciele rządu. Jak wskazał kilka dni temu wicepremier Jarosław Gowin “najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej”. Szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii dodał jednocześnie, że – w jego ocenie – to dialog z przedsiębiorcami powoduje, że pomoc może być rozszerzana i adresowana do najbardziej potrzebujących firm.

O braku wsparcia dla przedsiębiorców łamiących rządowe rozporządzenia informował także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, o czym pisaliśmy w Prime News kilka dni temu, jednak ani on, ani nikt z przedstawicieli rządu nie poinformowali “w jakim trybie” i na jakiej podstawie pomoc ta miałaby zostać firmom odmówiona.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz także do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji