zwolnienie z zus grudzeń styczeń

Rząd rozszerza tarczę branżową o kolejny kod PKD i wydłuża możliwość korzystania ze wsparcia

Rząd rozszerza tarczę branżową o kolejne miesiące oraz dorzuca jeden kod PKD, który będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z ZUS, postojowego, mikrodotacji i dopłat do pracowników – poinformowało dziś Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wzięli wicepremier Jarosław Gowin, Marlena Maląg oraz Olga Semeniuk, poinformowano, że tarcza branżowa (tarcza antykryzysowa 6.0) zostanie wydłużona o kolejne miesiące. Dojedzie także jeden kod PKD, który będzie mógł skorzystać z jej rozwiązań.

– Chcemy, aby pomoc była skuteczna i precyzyjnie celowana, dlatego zachowujemy elastyczność naszego działania. W miarę potrzeb i możliwości będziemy rozszerzać wsparcie dla firm, aby uratować miliony miejsc pracy – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Rząd rozszerza tarczę branżową

– Od marca ub. r. jesteśmy w stałym kontakcie z biznesem. Dzięki rozmowom z przedsiębiorcami wypracowaliśmy instrumenty i narzędzia wsparcia dla firm poszkodowanych przez COVID-19 – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Ten dialog jest nieodłącznym elementem naszej codziennej pracy – podkreśliła.

Wiceminister poinformowała, że decyzją rządu pomoc dla branż w tzw. lockdownie zostanie przedłużona o grudzień i styczeń. Jak zaznaczyła to dodatkowe 7 mld zł dla 40 branż.

Tarcza branżowa to przede wszystkim zwolnienie ZUS, postojowe, mikrodotacje oraz dopłaty do kosztów pracowniczych. Łączna kwota tej pomocy za listopad to ponad 4 mld zł.

Zwolnienie z ZUS za grudzień i styczeń

“Przedsiębiorcy objęci #TarczaBranżowa będą zwolnieni z opłacania składek ZUS również za grudzień i styczeń” – cytuje na Twitterze słowa Olgi Semeniuk Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Dodatkowy kod PKD 55.20

Wiceminister Olga Semeniuk dodała także, że w ramach tarczy branżowej rozszerzona zostanie lista kodów PKD, które będą mogły skorzystać z instrumentów pomocowych. Jak poinformowała wiceminister, do aktualnych kodów PKD dołączy także 55.20 (Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania).

– To bardzo ważna informacja dla przedsiębiorców, dla turystyki, która niebawem – jak wynika z doniesień medialnych – planuje niestety pomimo trwającego lockdownu i funkcjonującego rozporządzenia otwarcie – mówi Semeniuk.

Sprawdź kody PKD, które kwalifikują się do zwolnienia z ZUS w ramach tarczy branżowej

Brak wsparcia za łamanie obostrzeń

Wiceminister dodała jednocześnie, że ci “przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na otwarcie swoich działalności podczas obostrzeń zostaną wyłączeni z pomocy” zarówno tarczy branżowej, jak i tarczy finansowej PFR 2.0.

O tym, że właściciele firm, którzy zdecydują się złamać rządowe rozporządzenie pozostaną bez pomocy rządu przypominał wczoraj także Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Więcej o wsparciu dla przedsiębiorców, tarczy branżowej i tarczy finansowej, a także zwolnieniu z ZUS czy świadczeniu postojowym przeczytasz na stronach Prime News w dziale “firma“.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji