Kiedy luzowanie obostrzeń

Kiedy luzowanie obostrzeń? Złe wiadomości dla gastronomii i fitness

Kolejny lockdown dopiero się rozpoczął – przynajmniej oficjalny – ale wielu przedsiębiorców już zadaje pytanie. Kiedy narzucone obostrzenia zostaną zdjęte? Wiceminister rozwoju ma “marzenie”, aby luzowanie nastąpiło w I kwartale 2021 r., jednak zdaniem ministra zdrowia, niektóre branże mogą poczekać na to dłużej. Nikt nie wie jednak jak długo.

Od 28 grudnia na terenie całego kraju obowiązują zapisy rozporządzenia Rady Ministrów zakazujące m.in. przyjmowania gości hotelowych, ograniczające turystykę, a także wprowadzające zakaz handlu w galeriach handlowych. Więcej o zakazach i nakazach w dniach 28.12-17.01 przeczytasz tutaj.

Kiedy luzowanie obostrzeń?

Do kwestii luzowania restrykcji odniosła się wczoraj wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk, która uznała, że zdejmowanie restrykcji zależne jest od “wyszczepienia społeczeństwa”. Wiceminister podkreśliła, że aby można było mówić o znoszeniu restrykcji – przynajmniej branż całkowicie zamkniętych – musi zostać zaszczepiony znaczny procent społeczeństwa. W opinii Semeniuk pierwsze luzowanie gospodarki może nastąpić w pierwszym kwartale 2021 r.

Mam nadzieję, i to jest moje marzenie, abyśmy w I kwartale 2021 r. mogli już poszczególne obostrzenia zdejmować. I do tego dążymy.

– oznajmiła Semeniuk.

O luzowaniu obostrzeń i ewentualnym zakończeniu lockdownu mówił dziś także minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szef resortu – odmiennie niż Olga Semeniuk – uznał, że zdejmowanie ograniczeń nie jest wprost proporcjonalne do ilości zaszczepionych Polaków.

– Istnieje zależność, że im więcej ludzi będzie zaszczepionych, tym mniejsza będzie liczba dziennych zakażeń, mniej zgonów – oznajmił szef resortu zdrowia i dodał, że – zniesienie obostrzeń nie zależy bezpośrednio od procentu zaszczepień.

Minister zdrowia podczas dzisiejszej rozmowy nie pozostawił jednak złudzeń przedsiębiorcom, którzy oczekują na szybkie zakończenie lockdownu. Po jego słowach można szacować, że prognozowana wcześniej przez rząd data 17 stycznia nie będzie dniem jego zakończenia, a przynajmniej nie dla wszystkich branż.

W ocenie ministra zdrowia zdejmowanie obostrzeń będzie przebiegało fazowo. Wpierw do szkół wrócą klasy I-III i zostanie przywrócony handel w galeriach, w dalszej kolejności odmrażane będą inne sektory gospodarki, jak gastronomia czy fitness.

– Jeżeli miałbym dokonywać jakiejś hierarchii elementów, które będą otwierane, to siłownie i restauracje są raczej na końcu tej listy – oświadczył Adam Niedzielski. – Na pewno w pierwszej kolejności będziemy przywracali handel i naukę, zwłaszcza w młodszych klasach – podkreślił szef resortu zdrowia.

O luzowaniu restrykcji wspomniał dziś także minister finansów Tadeusz Kościński. W jego wypowiedzi można było wyczuć jednak potrzebę luzowania budżetu, mocno nadwyrężonego wspieraniem gospodarki.

“Mam nadzieję, że już na koniec pierwszego kwartału 2021 większość obostrzeń zniknie, gospodarka będzie już normalnie funkcjonowała i nie trzeba już będzie ratować żadnych sektorów, raczej będziemy wspierać je w rozwoju. Myślę, że przełom I/II to powinien być koniec potrzeby wsparcia” – mówił Kościński w wywiadzie dla Radia Warszawa.

Czytaj także: Nie impreza, a trening tańca. Nie goście, a kursanci. Przedsiębiorcy próbują obchodzić przepisy

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji