Protest przedsiębiorców w Szczyrku

W branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej dochodzi do tragedii: ludzie targają się na swoje życie

Protest przedsiębiorców w Szczyrku. Właściciele firm turystycznych, gastronomicznych i z branży noclegowej protestowali w niedzielę przeciw rządowym obostrzeniom. Na latarniach zawisły kukły symbolizujące ich firmy.

W niedzielę 27 grudnia przedsiębiorcy z branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej protestowali w Szczyrku przeciwko zamknięciu ich firm w szczytowym dla nich okresie. Przypomnijmy, że na podstawie opublikowanego 21 grudnia rozporządzenia, działalność hotelarska, ale także szeroko rozumiana branża turystyki zimowej (choć nie tylko) i gastronomia nie mogą prowadzić działalności (prócz minimalnych wyjątków).

Protest przedsiębiorców Szczyrk. Ludzie targają się na swoje życie

Obostrzenia te prowadzą – jak przekonują przedsiębiorcy – do ludzkich tragedii. “Ludzie targają się na swoje życie” – pisze na Twitterze Łukasz Klimaniec relacjonujący niedzielny protest w Szczyrku. Akcja protestacyjna została zorganizowana na placu Świętego Jakuba. Na latarniach zawisły kukły. W rękach przedsiębiorcy trzymali transparenty “286 dni bez pracy, pomocy, nadziei”.

Jak informował PAP prezes Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej, Mirosław Bator, przedsiębiorcy rozważają złożenie w sądach pozwów zbiorowych o odszkodowania. Zdaniem Izby deklarowana pomoc państwa skierowana do branży turystycznej jest zbyt mała.

“To, co szykuje rząd, to są ochłapy w stosunku do tego, co dostały zamknięte hotele i gastronomia w Unii Europejskiej. A jeszcze w niej jesteśmy” – napisał Bator na facebookowym profilu Izby.

Czytaj także: Od 28 grudnia nowe obostrzenia. Co wolno, czego nie wolno. Które sklepy będą zamknięte

Przeprowadzony w niedzielę protest w Szczyrku nie był pierwszą taką akcją po tym, jak rząd ogłosił narodową kwarantannę (lockdown). Poprzednie protesty odbyły się 17 grudnia. Wtedy też na restauracjach, pensjonatach i hotelach zawisły transparenty nawiązujące do fatalnej sytuacji firm z regionu.

Więcej o protestach w Szczyrku oraz rządowej pomocy dla firm z górskich regionów przeczytasz tutaj.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością. 

Czytaj także
Total
0
Reakcji