mały zus plus 2021

Mały ZUS plus 2021. Do kiedy złożyć wniosek, aby płacić niższe składki?

Mały ZUS plus 2021 do kiedy zgłoszenie. Mały ZUS plus to “opcja”, dzięki której przedsiębiorcy o przychodach nieprzekraczających 120 tys. rocznie mogą płacić niższe składki. Do kiedy złożyć wniosek i kto może skorzystać z małego ZUS plus?

Od 1 lutego 2020 r. właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą korzystać ze specjalnego prawa do tzw. Małego ZUS plus. Ci, którzy chcą skorzystać z niego w 2021 roku, muszą pamiętać, aby złożyć stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych także w tym roku.

Mały ZUS Plus dla kogo niższe składki?

Przede wszystkim: “Mały ZUS plus to rozwiązanie, które uzależnia wysokość składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskiwanego przez przedsiębiorcę dochodu”. Sposób wyliczania składek przy małym ZUS plus znajdziesz w tym artykule.

Mały ZUS plus przeznaczony jest przede wszystkim do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nie skorzystają z niego zatem spółki prawa handlowego.

Jako że mały ZUS plus zależny jest od osiągniętych przez przedsiębiorcę dochodów, oznacza to, że nie możemy przekroczyć pewnego progu ich wysokości. Zgodnie z ustawą wynosi on 120 tys. zł rocznie. Co więcej, aby móc skorzystać z małego ZUS plus, przedsiębiorca w roku ubiegłym (zakładamy 2020 r.) musiał prowadzić działalność przez okres co najmniej 60 dni.

Warto dodać także, że z małego ZUS plus nie mogą skorzystać osoby, które rozliczały się na zasadzie karty podatkowej i jednocześnie korzystały ze zwolnienia z podatku VAT.

Mały ZUS plus 2021 r. Do kiedy zgłoszenie?

Mały ZUS plus w życie wszedł 1 lutego 2020 r. Zgłoszenia do objęcia nową ulgą można było składać zaś do 2 marca 2020 r. W tym czasie – jak relacjonowała prezes Zakładu – skorzystało z niego 281 tys. przedsiębiorców.

Kilka dni temu w rozmowie z ISBNews do kwestii małego ZUS plus odniósł się także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.

– Mamy za sobą pierwszy rok funkcjonowania Małego ZUS-u Plus, czyli uprawnienia do niższego, proporcjonalnego ZUS dla mniejszych firm. W tym roku z tego rozwiązania korzystało ponad 280 tys. firm. Spodziewamy się, że w przyszłym roku liczba ta utrzyma się na zbliżonym poziomie – preferencja obejmie zapewne od 280 do ponad 300 tys. firm – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Niedużak dodał także, że łączny oszczędności z tytułu małego ZUS plus dla przedsiębiorców mogą sięgnąć  miliarda złotych. Urzędnik przypomniał jednocześnie, że wysokość składek przy korzystaniu z małego ZUS plus, ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury.

Polecany temat: Zwolnienie ze składek ZUS

– Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze – podkreślił wicemnister.

Aby skorzystać z małego ZUS plus w 2021 roku, zgłoszenie należy złożyć w ZUS za pomocą specjalnego wniosku, nie później niż do końca stycznia 2021 r. Ważne, aby dochować tego terminu. W przeciwnym wypadku ZUS odmówi ulgi mały ZUS plus.

Prócz samego terminu ważne jest także spełnienie warunków dotyczących obrotów oraz okresu prowadzenia działalności gospodarczej (minimum 60 dni). Więcej o mały ZUS plus przeczytasz na stronach primenews.pl lub na gov.pl.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji