tarcza finansowa 2.0

KE wyraziła zgodę na uruchomienie tarczy finansowej 2.0. Wypłaty subwencji ruszą 15 stycznia

Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie przez polski rząd tarczy finansowej 2.0. Oznacza to, że już niedługo przedsiębiorcy z określonych PKD będą mogli składać wnioski o subwencje.

– Na tym morzu informacji, które dopływały do nas w ostatnich miesiącach, dzisiaj mamy bardzo dobrą informację dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia – powiedział premier na dzisiejszej konferencji prasowej. Mowa o przedsiębiorcach, którzy na rządową pomoc czekają już od tygodni.

Komisja Europejska dała zielone dla tarczy finansowej 2.0

Subwencje dla małych i średnich firm

W przypadku małych i średnich firm wysokość subwencji (liczona na jednego pracownika) wyniesie 72 tys. zł, a maksymalna, łączna wysokość to 3,5 mln zł na przedsiębiorstwo. Aby firma mogła wnioskować o wsparcie, musi wykazać minimum 30-procentowy spadek obrotów za okres kwiecień – grudzień 2020 lub sam czwarty kwartał br.

Tarcza finansowa 2.0. Subwencje PFR dla mikro firm

Wysokość subwencji będzie uzależniona od ilości pracowników i spadku obrotów. W przypadku mikro firm (zatrudniających od 1 do 9 pracowników) będzie to od 18 tys. do 36 tys. zł. na pracownika.

W przypadku spadku obrotów od 30 do 60 proc. przedsiębiorca będzie mógł otrzymać 18 tys. na jednego pracownika. Gdy obroty spadły powyżej 60 proc., wysokość subwencji wzrośnie do 36 tys.

Spadek obrotów liczony jest za okres kwiecień – grudzień br. lub w stosunku do analogicznego okresu 2019 r.

Przedsiębiorcy, którzy załapali się na rządową listę 38 kodów PKD, będą mogli wnioskować o subwencje w jednym z 18 banków komercyjnych. Wypłaty środków ruszyć mają 15 stycznia 2021 r. i potrwają do końca lutego.

Subwencje mogą być w 100 proc. bezzwrotne pod warunkiem utrzymania zatrudnienia w 2021 r. Warunek ten dotyczy jednak wyłącznie mikro przedsiębiorców.

Czytaj też: Bruksela wyraziła zgodę na blisko 3 miliardowe wsparcie dla LOT

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji